A lecsupaszított adatok alapján a tavaly novemberi kiskereskedelmi forgalom 5,4 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn reggel kiadott gyorsjelentéséből. Előretekintve azonban már látszik némi biztató jel, ugyanis a forgalom 0,8 százalékkal növekedett az előző hónaphoz képest, ám ettől még tény, hogy a tavaly január–november között a forgalom – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 8,7 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakinál.
A statisztikai hivatal jelentésében az is olvasható, hogy éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalomban a legkisebb, mindössze 0,6 százalékos visszaesés az élelmiszer- és élelmiszer jellegű eladásokban mutatkozott. A részletes adatok szerint az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene nem változott, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,6 százalékkal mérséklődött. Ezeknél lényegesen nagyobb, 3,9 százalékos visszaesést mértek a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalomban, ahol a használtcikk-üzletekben 4,1, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,1, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 7,8, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 9,2, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 9,9 százalékkal lett kisebb a forgalom tavaly novemberben, mint egy évvel azt megelőzően. Érdekes adalék, hogy ugyanakkor 3,5 százalékkal nőttek az eladások a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben.
A kiskereskedelmi forgalomból 11 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 0,3 százalékkal csökkent tavaly novemberben az egy évvel korábbi adathoz mérten. A korábbi ide vonatkozó adatok ismeretében nem okozhatott meglepetést, hogy
a legnagyobb visszaesést az üzemanyagtöltő állomások forgalmában mérték, itt 21,4 százalékkal maradt el az értékesítés a 2022-es év novemberitől.
Az országos kiskereskedelem forgalma tavaly novemberben folyó áron 1602 milliárd forint volt.
Tovább drágul az élet, 2024 is áremelkedésekkel köszöntött ránkVirovácz Péter, a ING Bank vezető elemzője ugyan „biztató jelnek” nevezi, hogy az élelmiszer eladásában már csak kismértékű az elmaradás a tavalyi évhez képest, de nem lát komoly változást a kiskereskedelem szerkezetében. Egyelőre az élelmiszer-fogyasztás drasztikus beindulásáról sincs szó, mégis jó hírnek tartja, hogy a nem élelmiszertermék jellegű üzletek forgalma tavaly novemberben a megelőző hónaphoz képest 0,4 százalékkal emelkedett. Ezzel együtt az elemző úgy véli, hogy ez a növekedés átmeneti lehet, mert a „Black Friday” akciók jelentősen megdobhatták a forgalmat. Erre utalhat, hogy az eddig látványosan szenvedő bútor, műszaki cikk áruházak forgalma ugrásszerűen megnőtt novemberben, havi alapon 4,5 százalékkal. Hasonlóan komoly megugrás látszódik a textil, ruházati és lábbeli üzletekben, itt a havi bővülés 9,2 százalékos volt a tavalyi év októberéhez mérten – fogalmazott Virovácz Péter.
Annak ellenére, hogy éves összevetésben jelentős volt a visszaesés az üzemanyag-eladásban érdekes, az ING Bank elemzője úgy véli, hogy „a pozitív változás megérkezett az üzemanyagkutakra is”. Ennek hátterében az áll, hogy a tavaly októberi alacsony emelkedést követően novemberben jelentősen, 1,5 százalékkal nőtt az értékesítés, amihez az elemző hozzátette, hogy még erőteljesen érződik a spórolás és az előző évi magas bázis hatása. Mint az közismert, egy évvel korábban még ársapkás volt itthon az üzemanyag.
Az elemző úgy ítéli meg, hogy a hazai kiskereskedelmi forgalomban korai volna még trendszerű és dinamikus kilábalásról beszélni, ám nem hagyható figyelmen kívül, hogy
a következő hónapokban is folytatódik a reálbérek növekedése, ami lassan, de biztosan támogathatja a fogyasztás helyreállását.
Ezzel párhuzamosan a háztartások tartozásaik csökkentésére és tartalékaik feltöltésére összpontosítanak. Ám ahhoz, hogy a változás érdemi és tartós legyen, először a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia, ami egy hosszadalmasabb folyamat – tette hozzá Virovácz Péter.
Az Erste Bank várakozása szerint a forgalom éves változása legkorábban decemberben, legvalószínűbben januárban térhet vissza a pozitív tartományba.
Árharc kezdődött a benzinkutak között, teljes a káoszKilábalás elnapolva, tovább szenved a magyar gazdaság