Az amerikai hírszerzés szerint Hszi Csin-ping kínai elnök azt követően kezdett átfogó tisztogatásba a hadseregnél, hogy kiderült, olyan szinten burjánzik a korrupció, hogy az aláásta a fegyveres erők modernizálására irányuló terveit, egyúttal kérdéseket vetett fel Kína háborús képességeivel kapcsolatban is - írja a Bloomberg.
A portál cikke szerint a korrupció főként a kínai hadseregben, valamint az ország védelmi ipari bázisán belül olyan széles körben kiterjedt, hogy az amerikai tisztviselők jelen állás szerint úgy vélik, kevésbé valószínű, hogy Hszi Csin-ping nagyobb volumenű katonai akciót tervezne az elkövetkező években, noha ezidáig úgy tűnt, hogy háborút akar indítani Tajvan megszerzéséért.
Hszi Csin-ping: Az anyaországot újra kell egyesíteni, és elkerülhetetlenül újra is fogjuk egyesíteniÚgy tudni, egészen extrém esetekben előfordult például, hogy a rakétákat üzemanyag helyett vízzel töltötték meg, de olyan rakétasilókat is találtak Nyugat-Kínában, amelyeknek a fedele nem úgy működik, ahogy kellene, mivel bizonyos alkatrészeket kihagynak belőlük.
Amerikai tisztviselők szerint a kínai hadseregen belüli korrupció lényegében a hadsereg képességeibe vetett bizalmat is aláásta. Hszi Csin-pingnek ugyanakkor valóban feltett szándéka, hogy a kínai haderő alkalmas legyen arra, hogy belátható időn belül átfogó háborút vívjon, így aztán hozzá is látott a korrupció felszámolásához. Ennek keretében több mint egy tucat magas rangú védelmi tisztviselőt menesztettek az elmúlt fél évben.
A Bloomberg érdeklődött a témában az amerikai és a kínai védelmi minisztériumnál is, de választ nem kapott.