;

tenisz;interjú;Marozsán Fábián;

Marozsán hétfőtől az első számú magyar teniszezővé lép elő a nemzetközi rangsorban – örömét azonban némiképp beárnyékolja, hogy ez nem a saját győzelmének, hanem Fucsovics Márton korai, brisbane-i búcsújának köszönhető

- „Igyekszem megfelelni a mind több elvárásnak” – Interjú Marozsán Fábiánnal, akinek a top 50 a cél

2023 meghozta az áttörést a 24 éves magyar teniszező számára, ám a világranglistán jelenleg 64. teniszező azt reméli, hogy jut még feljebb is.

Egytől tízes skálán hányasra értékelné a 2023-as szezonját?

Nyolcasra.

Mi okoz hiányérzetet?

Voltak nagy sikerek, szép eredmények, és bekerültem a top100-ba. Ugyanakkor a Grand Slameken szeretnék jobban szerepelni, ott még nincs akkora tapasztalatom. Meg kell tanulnom beosztani az erőmet, mentálisan fel kell készülni a három nyert szettes meccsekre, amelyek akár négy órán át is tarthatnak. ATP-versenyeken sem játszottam még túl sokat, de ezt nem hiánynak élem meg, hanem hogy szimplán kevés időt töltöttem ezen a szinten.

2023-ban nagy skalpokra tett szert Carlos Alcaraz legyőzése mellett is, de többször kikapott jóval hátrébb rangsorolt játékosoktól. Úgy tűnik, még nem elég konzisztens.

Voltak meccsek, amiket elbuktam nem annyira jó ranglistás helyezéssel rendelkező játékosok ellen, ugyanakkor aki az első 200-300-ban van, az már magas szinten teniszezik, esetünkben a napi forma dönt. Lehet, hogy egy hosszú utazás után fáradtabb az ember, az ellenfélnek nagyon jó napja volt vagy csak én játszottam gyengébben, esetleg nem feküdt nekem a rivális játéka, emiatt buktam el a mérkőzést. Dolgozunk azon, hogy a jövőben minél kevesebbszer kapjak ki olyan játékostól, akitől nem kellene.

Az Alcaraz elleni siker megváltoztatta az életét vagy a gondolkodását?

Nem változtatott rajtam, ugyanolyan szerény srácnak gondolom magam. Hálás vagyok a szüleimnek, hogy jó neveltetést kaptam. Persze emberileg változtam egy kicsit, de szerintem jó irányba. Több az elvárás, aminek igyekszem megfelelni. Ez nem könnyű, de édes teher. Azt, hogy Alcarazt egyszer meg tudtam verni, a helyén kell kezelni, nem lehet itt leragadni.

Ha össze kellene hasonlítania önmagát egy top20-as játékossal, akkor leginkább miben van lemaradásban?

Nagyon nagy tapasztalatuk van, jól be tudják osztani az erejüket meccs közben. Mentálisan érzik, mikor van az ellenfél hullámvölgyben. Ilyenkor jobban rá tudnak kapcsolni. Ehhez az is kell, hogy az ember nagyon sok meccset lejátsszon és ismerje az ellenfeleket ilyen szempontból is. Nagyon sokat kell elemezni, ezekben a dolgokban jobbak a nagy átlagnál. Fizikálisan annyira topon vannak, hogy napról napra tudnak teljesíteni, akkor is, ha három órán át tart a meccs, nekem ebben még bőven akad lemaradásom. Rövidebb meccseket szoktam játszani, meg kell szoknom a nagy terhelést.

Ezt edzésmennyiséggel lehet pótolni?

Ha minél többet játszom ezen a szinten, ilyen remek a játékosokkal, akkor tud leginkább hozzászokni ehhez a szervezetem mind fizikailag, mind pedig mentálisan.

A 2023-as szezon közepén elkezdett együtt dolgozni Balázs Györggyel. Mekkora változást eredményezett ez a felkészülésében?

Szoros kapcsolat a miénk, mintha együtt élnénk. Sokszor egy szobában vagyunk, nagyon sok mindenről beszélünk. Tudnia kell, hogyha rosszul aludtam, ha esetleg valami nincs rendben. Vele utazom a legtöbbet, a csapatból vele a legszorosabb a kapcsolatom. Konditerületen is tudtam fejlődni, más metódussal készülünk, sokkal személyre szabottabban. Van egy saját fizioterapeutám, ami fontos, mert annyira feszes a versenynaptár, hogy nehéz elkerülni a sérüléseket. Ez is egy cél volt, hogy tudjak úgy készülni, mint a többi profi. Kezd kialakulni egy fix csapat körülöttem, akik próbálják egyengetni a karrierem.

Fucsovics Mártonnal párosban együtt indulnak az Australian Openen, mindezt pedig a párizsi olimpia jegyében teszik. Hosszabb távon is gondolkodik abban, hogy párosban eredményesen szerepeljen?

Igen! Most egyéniben olyan a világranglistás helyezésem, hogy nagyobb versenyekre is be tudok kerülni. Az év elején szeretnék minél több mérkőzést lejátszani az egyéni mellett párosban is. De nem csak az olimpia van előtérben, szóval nem mindig Marci oldalán fogok játszani.

Korábban említette, hogy 2024-ben szeretne bekerülni a top 50-be. Ezenkívül milyen céljai vannak?

Ausztráliában még egyáltalán nem tudtam meccset nyerni főtáblán, a többi Grand Slamen már igen. 2024-ben szeretnék mindenhol legalább egy kört sikerrel venni. Vannak játékelemek, amiket próbáltunk és próbálunk csiszolni. Mindenben lehet és kell is még fejlődnöm.

Közeleg a németek elleni összecsapás a Davis-kupában. Kaphattak volna könnyebb ellenfelet is, de azért így sem tűnik reménytelennek a helyzet.

Nem lesz könnyű helyzetben a csapat, de bízom benne, hogy be tudunk jutni a világdöntőbe. Marcinak szintén jó a világranglistás helyezése, ott van még Piros Zsombor és Valkusz Máté is, szóval ez nem rossz csapat, képesek lehetünk nagy meglepetést okozni.

Oroszország és Belarusz egyéni sportolóit egyenként is átvilágíthatják, és akkor sem léphetik majd át a francia főváros olimpiai falujának kapuját, ha kapcsolatban állnak hazájuk fegyveres erőivel vagy nemzetbiztonsági szerveivel.