A szunnita muszlim terrorszervezet, az Iszlám Állam vállalta magára a síita muszlim Irán városában, Kermanban szerdán elkövetett, több mint 84 ember életét követelő támadást. A terrorszervezet közlése szerint öngyilkos merénylet történt, két embere hozta működésbe robbanóövét a Kasszem Szolejmáni iráni tábornok halálának évfordulója alkalmából tartott gyászszertartáson.
Irán történetében ez volt a legtöbb halálos áldozatot követelő merénylet azzal együtt is,. hogy korábban egyszer már legkevesebb 103 halálos áldozatról számoltak be a hatóságok. Az iráni mentőszolgálat vezetője az áldozatok száma körüli zavart azzal a káosszal magyarázta, amelyet a két detonáció hagyott maga után. Jelenlegi hivatalos adatok szerint a 84 halálos áldozat mellett 284-en megsebesültek a kettős merényletben.
Két pokolgép robbant, legkevesebb 103 ember meghalt az iráni megemlékezésenAz Európai Unió megdöbbenését fejezte ki a történtek után. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtökön szintén „gyáva terrorakcióként" ítélte el a támadást. A felelősöket felelősségre kell vonni - hangzik az ENSZ legfőbb testületének nyilatkozata.
Több mint egy évvel ezelőtt az Iszlám Állam az iráni metropoliszban, Sirázban robbantott, amelyben több mint egy tucat ember halt meg. Iránban csütörtökön gyásznapot tartottak, félárbocra eresztették a zászlókat.
Előzőleg Mohammad Dzsamszidi iráni elnöki tanácsadó bizonyítékok nélkül Izraelt és az Egyesült Államokat tette felelőssé a merényletért. A „felelősség az USA-t és a cionista rezsimet terheli, a terrorizmus pedig csak eszköz” – írta az X platformon. Korábban a Fehér Ház azt közölte, nem rendelkezik információkkal a robbantásról, és arra sincs bizonyíték, hogy Izraelnek köze lenne ahhoz.
Irán Izraelt vádolja a legkevesebb 103 halálos áldozatot követelő robbantássalKermanban továbbra is feszült a helyzet, médiabeszámolók szerint a városban lövöldözés tört ki. Biztonsági körök szerint az Irán-barát milíciák legalább két tagja meghalt egy amerikai légicsapásban az iraki fővárosban, Bagdadban.
A helyzet Irakban, akárcsak az egész közel-keleti térségben, nagyon feszült. Szakértők figyelmeztetnek: nőtt az esélye annak, hogy a gázai háború más államokra is átterjed azt követően, hogy kedden Bejrútban dróntámadás végzett a Hamász második emberével, Száleh al-Arurival.