rock and roll;szilveszter napja;LEMEZEKET FEL!;

Paul McCartney

- Hegyi Iván: Szilveszteri szemle

Olyan összeállítás következik, amelyben a közös pont a rockzene és a december 31. Ez történt tehát szilveszterkor...

1957-ben: A New York-i Paramount Színházban Buddy Holly, Jerry Lee Lewis és Fats Domino bulizott. Az utolsóként következő Dominót már csak fél ház várta, mert a „gyilkos” Jerry Lee koncertje őrületbe csapott, a közönség egyik része szétverte, a másik elhagyta a termet. Domino többé nem volt hajlandó fellépni Lewis után.

1961-ben: A Beach Boys három számot játszott a Ritchie Valens emlékkoncerten Long Beachen. Az együttes tagjai – akik közül Carl és Dennis Wilson még középiskolába járt – fejenként 60 dollárt kaptak a fellépésért, amelynek keretében bemutatták Surfin’ című saját dalukat.

1963-ban: A londoni Lotus House étteremben játszott először a Kinks. Egyes források szerint az első fellépés december 21-én volt, ám abban minden krónika összecseng, hogy szilveszterkor is a Davies testvérek együttese szolgáltatta a muzsikát.

1966-ban: A Monkees együttes Neil Diamond I'm a Believer című számával az amerikai lista élére került, és hét hétig ott is maradt. A kislemezből már a megjelenése után két nappal aranylemez lett, utóbb több mint tízmillió példány kelt el belőle világszerte.

1967-ben: A Magyar Ifjúság című hetilap először átadott Arany Gitár-díját – az olvasók szavazatai alapján, 93 451 vokssal – az Illés együttes nyerte. Az Ezüst Gitár az év együttesétől kevéssel lemaradó Metrónak (90 625), a puszta Gitár-díj az Omegának (52 287) jutott. A „szentháromság” mögött ez volt a sorrend: 4. Atlantis (43 656), 5. Echo (30 755), 6. Syrius (16 930).

1968-ban: A Billboard magazin összesítése szerint az amerikaiak először költöttek évi több mint egymilliárd dollárt rocklemezekre. Az albumokból 192 millió, a kislemezekből 187 millió fogyott.

1969-ben: A BBC Az év emberének nyilvánította az Egyesült Királyságban John Lennont. Ugyanezt tette az Egyesült Államokban a Rolling Stone magazin.

1970-ben: A Bergendy zenekart a televíziósok arra kérték, hogy az éjfél előtti három percben az idő kitöltése céljából játsszon valamit. A zenekar spontán, élőben előadta Mindig ugyanúgy című saját számát, és úgy befutott, mint soha azelőtt. Két és fél évvel később a mindig a legnépszerűbbeket megillető utolsó fellépő volt a miskolci rockfesztiválon.

1972-ben: Dick Clark szilveszteri hagyományt teremtett, amikor először lett házigazdája az újévi rockestnek. Az első műsort, amelyet a lemezlovas vezetett, az NBC televízió élőben közvetítette, az éjszaka sztárja a Three Dog Night volt. A program két esztendővel később átkerült az ABC csatornára. Clark dekádokon át nézők milliói számára maradt újévi főszereplő, csak 2004-es agyvérzése után mondott le a műsorvezetésről.

1973-ban: Sydney-ben, a Chequers Night Clubban bemutatkozott az AC/DC. Olyan számokat játszott, mint Chuck Berry No Particular Place to Go-ja, Little Richard Lucille-ja, a Beatles Get Backje vagy a Rolling Stones Jumping Jack Flash-je.

1975-ben: Elvis Presley szilveszteri koncertet adott 60 ezer rajongó előtt a Pontiac Silverdome-ban. Fellépésével 800 ezer dollárt keresett, ami akkor világrekord volt egy szólóművész egyetlen bulijáért.

1977-ben: A Generál eltévesztette a naptárt, már a július 9-én kezdődő Metronóm fesztiválon a Különös szilveszterről énekelt. Jól tette: a dal a döntőbe jutott, elnyerte a Magyar Televízió különdíját, s főként: örökzöld sláger lett.

1980-ban: Bruce Springsteen 4 óra 38 perces koncertet adott a New York állambeli Nassau Coliseumban. A „maratonin” összesen 38 dal hangzott fel. Az ott készült felvételt 2015 márciusában adták ki CD-n.

1985-ben: A legszomorúbb szilveszterek egyikén a dallasi koncertjére tartó Ricky Nelson meghalt. A negyvenöt éves szerző-énekes repülőgépe a texasi De Kalb térségében elektromos vezetékeknek és villanyoszlopoknak ütközött, miközben kényszerleszállást hajtott végre. A fedélzeten két pilóta és hét utas – köztük Nelson menyasszonya és kísérőzenekarának öt tagja – tartózkodott, egyikük sem élte túl a szerencsétlenséget.

1991-ben: Eredeti frekvenciáján megszűnt a Radio Luxembourg, Európa legrégebbi, a rockzenében egyenesen kultikussá emelkedő kereskedelmi rádióadója, amely 1930. december 29-én sugározta első adását.

1993-ban: Barbra Streisand több mint húsz év után lépett fel újra Las Vegasban. A gázsiját az eltelt esztendők számához igazították: a két koncertért 20 millió dollárt kapott.

1996-ban: II. Erzsébet angol királynő bejelentette, hogy Paul McCartneyt lovaggá ütik. Az avatás 1997. március 11-én történt meg.

2014-ben: A Nielsen felmérése szerint az előző évhez képest 52 százalékkal, 6,1 millióról 9,2 millióra nőttek a bakelitlemez-eladások.

2020-ban: Tizennyolcadik stúdióalbumával, a McCartney III-mal harmincegy év után először került a brit lajstrom élére az ex-Beatle. Előző listavezető nagylemeze 1989-ben a Flowers in the Dirt volt.

Idézzük fel fél évszázad távolából az esztendőt, 1972-t, amelyet nem ok nélkül aposztrofáltak a politikatörténészek később a balos fordulat évének.