;;

pénz;támogatás;per;költségvetési csalás;Simonka György;

- Ömlik a vissza nem térítendő támogatás Simonka Györgyhöz és köréhez

Több száz millió forintról van szó.

850 milliós vagyonelkobzást kért az ügyészség Simonka Györgyre az ügyészség, ennek ellenére a volt fideszes parlamenti  képviselő perének elsőrendű vádlottja, Kékessy Mihály György az eljárás kezdete óta 325 millió forint állami és uniós támogatást vett fel - derül ki a 24.hu cikkéből.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla,Simonka Györgyöt bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős kárt okozó költségvetési csalás bűntettével és más bűncselekmények elkövetésével vádolják. 

Kékessy Mihály Györgynek mindezt úgy sikerült felvennie 325 millió forint támogatást, hogy a bukott Békés megyei fideszes országgyűlési képviselővel és még 31 másik emberrel együtt elsőrendű vádlottként törvény előtt kell felelnie egy 1,4 milliárd forintos költségvetési csalási ügyben. Ügyészségi gyanú szerint Simonka György – aki csak a harmadrendű vádlott – eredetileg a zöldség-gyümölcs termelői csoportok és termelői szervezetek (TÉSZ) által igénybe vehető, az Európai Uniótól és a magyar költségvetésből származó vissza nem térítendő támogatásokra utazott. Ő és a társai a beruházásokat és az eszközbeszerzéseket felülárazták, vagyis a kérelmekben valótlan adatokat tüntettek fel azért, hogy jogellenesen megnövelt összegű támogatásokat vegyenek fel. Az ingatlanokat áron alul megszerezték, majd azokat minimális fejlesztéssel, fiktív értékbecsléssel szerepeltették az elismerési tervekben. A beszerzett eszközök döntően használtak voltak, és csak töredékét képviselték az értük kifizetett összegnek. Simonka György meghatározta azt is, hogy az egyes beruházásokat megvalósító cégek képviselői a nekik átutalt, vagyis felülárazott vállalkozói díj mekkora részét – általában 45 százalékát – szolgáltassák vissza neki készpénzben. Simonka Györgyöt eredetileg

  • kétrendbeli, felbujtóként, bűnszervezetben elkövetett különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettéért,

  • kétrendbeli, bűnszervezetben, gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban elkövetett vesztegetés bűntettéért,

  • kétrendbeli vesztegetés elfogadása bűntettéért, kétrendbeli, társtettesként bűnszervezetben elkövetett, kötelesség megszegésére irányuló hivatali vesztegetés bűntettéért,

  • kétrendbeli folytatólagosan és felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségéért

vonták felelősségre, amihez 2021 augusztusában jött még egy vád, a két rendbeli vesztegetés hatósági eljárásban bűntette, miután kiderült, hogy ötmillió forintot fizetett, hogy befolyásolja egy tanú vallomását. A büntetőügy 2020 januárjában indult, azonban egyszer újra kellett kezdeni az eljárást, másfelől a bírói tanács összetételében történt változás miatt halasztottak is. Simonka György jelenleg a Békés vármegyei Pusztaottlaka alpolgármestere. 

Az a Magyar Államkincstár (MÁK) támogatói nyilvántartásában szerepel, hogy az elsőrendű vádlott, Kékessy Mihály György őstermelő, gazdálkodó, a mezőgazdasági termékekkel kereskedő Perpusz Hungary Kft. ügyvezetője és tulajdonosa több mint 325 millió forint támogatást vett fel költségvetési és európai uniós forrásból a büntetőper 2020. januári kezdete óta. Simonka György és felesége enné jóval szerényebb mértékben, de ugyancsak kapott pénzt, mégpedig  tízmillió forintos agrártámogatáshoz jutottak. 

A vádhatóság egyébként 850 milliós vagyonelkobzást kért rájuk, Simonka Györgyöt pedig nyolc évre fegyházba küldené, mivel őt tartják a bűnszervezet irányítójának. A törvények értelmében kedvezménnyel sem szabadulhatna. 

Erika az év végén szembesült azzal, hogy nincs tovább. Az egyik baranyai faluban élő 48 esztendős asszony a Facebookon keresztül kért segítséget.