A 2023-as év rendkívül mozgalmas volt a Vatikánban. Mintha tíz évvel megválasztása után Ferenc pápa felgyorsította volna nyitást szorgalmazó reformjait. Ennek fontos eleme volt, nem csak a világszinódus első, októberi üléssorozata, de az is, hogy a teológiai kérdésekben oly fontos Hittani Dikasztérium élére honfitársát, a rendkívül haladó szelleműnek tartott Víctor Manuel Fernándezt nevezte ki. Az ő aláírását is viselte az a hétfőn kiadott dokumentum, amely lehetővé teszi az azonos nemű párok megáldását.
Ferenc a Kúria tagjainak elmondott csütörtöki üzenetében azt emelte ki, oda kell figyelni embertársainkra, meg kell hallgatni őket és nem szabad előítéletekkel viszonyulni azokhoz, akik nem úgy gondolkodnak, mint mi. Mint mondta, a Kúriában dolgozókat időnként az a veszély fenyegeti, hogy „dühöngő farkasokként” viselkednek, azonnal megpróbálják „felfalni” a másik szavait. – Gyakorolnunk kell a lelki tisztánlátást, keresnünk kell Isten akaratát, meg kell kérdőjeleznünk szívünk belső impulzusait, majd mérlegelnünk kell a meghozandó döntéseket – jelentette ki a pápa.
Programja egyik legfontosabb elemének Ferenc a társadalom kirekesztettjeivel való szolidaritást tartja. E tekintetben a Szentszék szembekerült az olasz kormánnyal. A szélsőjobboldali Matteo Salvini 2019-ben, röviddel belügyminiszterré való kinevezése után úgy döntött, lekapcsolja az áramszolgáltatást a Spin Time-ban, Olaszország legnagyobb, önerőből működő, mintegy 450 menekültnek otthont adó szociális központjában. A Róma szívében található épületnek azonban áramra volt szüksége, olyan egészségügyi berendezések működnek itt, amelyek elengedhetetlenek a súlyos beteg bevándorlók életben tartásához.
Egy hét sötétséget után 2019. május 11-én este a központban megjelent egy pap, akiről hamar kiderült, nem is akárki, hanem egy bíboros. a pápa alamizsnása, aki az egyházfő legfőbb bizalmasai közé tartozik. Konrad Krajewski, aki szülőhazájában, Lengyelországban egykor villanyszerelőként dolgozott, feltűrte az ingujját, ügyködni kezdett a kapcsolószekrénynél, majd mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne, felkapcsolta az áramot, és otthagyta a névjegykártyáját arra az esetre, ha Salvininél, vagy bárkinél magyarázkodni kellene. A történtekre az egész világ felfigyelt, a világ 140 országában számoltak be róla, állítólag ez a mozzanat ihlette Ken Loach forgatókönyvíró-rendezőt The Old Oak – A mi kocsmánk című filmje megalkotására.
Ken Loach: Van ellenszere a gyűlöletnekA Spin Time aznap az intolerancia elleni küzdelem mintájává vált – emlékeztet cikkében az El País. Azóta a központ folyamatos kapcsolatban áll a Vatikánnal és a pápával, aki rendszeresen vendégül látja bérlőit. "Ez a fotó a múlt héten készült" – büszkélkedett novemberben Paolo Perrini, a központot működtető egyesület elnöke, aki egy mobiltelefonnal készült képet mutogat. A felvételen a pápa látható a Spin Time bevándorló lakóinak egy csoportjával.
Az épületet, amely egykor a római társadalombiztosítási szolgáltatónak adott otthont, 2013-ban foglalta el a Tisztességes Lakhatásért Akció nevű kollektíva.
Ma 27 nemzetiség 150 családja él itt. A 18 600 négyzetméteres tér az egyik legnagyobb ilyen jellegű központ Európában.
Hét emelet a föld felett és három a föld alatt: étterem, mozi, koncertterem, fodrászszalon, hangstúdió található itt, továbbá Európa legnagyobb példányszámban terjesztett egyetemi újságja (havi 200 ezer példányról van szó). A fő gondot az itt élők számára Matteo Piantedosi belügyminiszter jelenti, aki korábban elődje, Matteo Salvini (jelenlegi miniszterelnök-helyettes) kabinetfőnöke volt. Piantedosi ikötötte: az épületet karácsony előtt ki kell üríteni. Ez azonban nem valósult meg, nyilvánvalóan a Vatikán védőernyőjének köszönhetően.
A balközép Roberto Gualtieri által kormányzott római városi tanács jelezte, megvásárolja az épületet - az ingatlanért 40 millió eurót kérnek -, és átadja azt a központ jelenlegi vezetőinek. A tárgyalások azonban elhúzódnak.
A Spin Time a római Esquilino negyedben, etnikai és kulturális szempontból Róma egyik legváltozatosabb negyedében található. Két önkéntes őr váltja egymást a bejáratnál. Az ő feladatuk az is, hogy a menedékjogot vagy tanácsot kérő családoknak segítsenek. Belépve az ajtón, amelyet a februárban Calabriában elsüllyedt migránshajóról származó fadarab díszít, az ember egy óramű pontossággal működő, különleges univerzumba lép. A földszinten közösségi tér található, ahol néhány diák dolgozik. A menekültek számára jogi kérdésekkel foglalkozó irodát rendeztek be, de minipiacot is találhatunk az épületben, ahol zöldségesek árulhatják a termékeiket.
Az épület hét emeletén laknak a menekültek. Az egykor tisztviselők által használt régi irodákat mára kis lakásokká alakították. A folyosókon a világ különböző sarkaiból származó ételek fűszerillata terjeng, amelyeket a közös konyhában készítenek. A többgyermekesek akár három szobát is elfoglalhatnak. Akadnak olyanok is – ez a kisebbség -, akik egyedül élnek. Közéjük tartozik egy Lucia nevű hölgy, aki több mint egy évtizede érkezett Eritreából. – Jó itt együtt lenni a többiekkel – magyarázza az El Paísnak.
A Spin Time-ban az itt lakók szórakoztatásáról is gondoskodnak, koncerteket tartanak egy 400 fő befogadására alkalmas teremben, de konferenciákat is rendeznek, sőt, színházi próbákba is belekukkanthatnak az érdeklődők. Nyelvtanfolyamokon sajátíthatják el a bevándorlók az olasz nyelv fortélyait. A központ sokoldalúságát mutatja, hogy működik itt egy asztalosműhely, amely külső megrendelőknek is dolgozik. Daniele, az asztalosmester elmondja, hogy bevételének 30 százalékát a Spin Time szervezetének adja. Hasonlóképpen visszaforgatja a bevétel egy részét a fodrászszalon, az étterem és a hangstúdió. A Scomodo diáklapból származó összegek jelentős részét is a menekültek megsegítésére fordítják.
A Vatikán számára rendkívül fontos, hogy a központ fennmaradhasson a mostani formájában, s a jelek szerint a Szentszék Giorgia Meloni kormányfő igazságügyi miniszterével is kész szembe szállni.