Minden nap 18 órától utcai tüntetéssel tiltakozik az egyesült szerb ellenzék, A Szerbia az Erőszak Ellen (SPN) elnevezésű koalíció, mindaddig, míg jogorvoslatot nem kapnak a vasárnapi előrehozott parlamenti és belgrádi helyhatósági választásokon elkövetett állítólagos, szerintük bizonyítható tömeges választási csalásokra, jelentették be a kedden este már másodjára a belgrádi Köztársasági Választási Bizottság épülete előtt demonstrálók szószólói. Állítják, minden törvényes eszközt felhasználnak annak érdekében, hogy elérjék a köztársasági és a belgrádi választások megsemmisítését.
Amint arról lapunk is beszámolt, Belgrádban reális győzelmi esélye volt az Európa-párti demokratikus egyesült ellenzéknek, amit azonban különböző manipulációkkal foszlatott szét Aleksandar Vučić elnök hatalmi gépezete. A Szerbia az Erőszak Ellen számos visszaélést jelzett Belgrádban. Vezetői szerint a fővárosban 40 ezren szavaztak olyanok, akik nem a fővárosba vannak bejelentve, a gyanú szerint a boszniai Szerb Köztársaságból irányítottak szavazókat a fővárosba, hogy a fővárosban is hatalmon tartsák a Vučić mögötti Szerb Haladó Pártot (SNS) és szövetségeseit.
Vučić marad a hatalomban, de a vajdasági magyarok között Orbán a minden és a Jóisten felett is áll valaki – Videó!Marinika Tepić belgrádi listavezető és Miroslav Aleksić a tömörülés vezetője a kedd esti tüntetésen közölték: vannak bizonyítékaik a választási csalásra, ezeket el is juttatták a köztársasági és a belgrádi választási bizottságnak is, és jelezték, hogy az Alkotmánybírósághoz is fordulnak majd jogorvoslatért. Mindkét ellenzéki vezető politikus már hétfőn éhségsztrájkba kezdett.
A kormányzat cáfolja, hogy bármilyen választási szabálytalanság történt volna, de az ellenzék által hangoztatott csalással kapcsolatos vádakat megerősítette a nemzetközi megfigyelő misszió (EBESZ, Európai Parlament és Európa Tanács) előzetes jelentése is, amely "szavazatvásárlásra" és "a szavazóurnák túltöltésére" hivatkozik.
Ana Brnabić kormányfő arra a bejelentésre reagálva, hogy az elkövetkezőkben minden nap utcára vonulnak a választási eredmények megsemmisítését és tisztességes választást követelők, azonnal vádaskodásba kezdett, mondván, hogy „az ellenzék utcai forradalmakkal próbálja megszerezni a hatalmat”. Egyértelmű, hogy előkészített tüntetésekről van szó, az egész kampány alatt ezt tervezgették, mert az ellenzéknek nem voltak tervei, se programja, amit bemutatott volna a választóknak, állította a miniszterelnök a hatalom egyik legjelentősebb szócsövének számító Pink Televízió műsorában. „Nem mondtak semmit arról, hogy mit tesznek majd a belgrádiakért, vagy az ország polgáraiért, csakis az Aleksandar Vučić elleni gyűlölet vezérelte őket „ hangoztatta Brnabić.
Az ellenzék szerint csalás történt a szerbiai választáson, hétfő estére tüntetést szerveznekVučić és köre meg sem próbálta cáfolni az ellenzék vádját, miszerint külhoni, elsősorban a boszniai Szerb Köztársaságból érkezett kettős állampolgárok szavazataival szerezte meg Belgrádban a többséget a Szerb Haladó Párt. A miniszterelnök a kedd esti tévéműsorban azzal érvelt a szavazás tisztasága mellett, hogy a boszniai Szerb Köztársaságból érkező szavazók ugyanúgy szerb állampolgárok, mint azok, akik 15-20 éve Londonban élnek. Hozzátette, a szerb határt a boszniai Szerb Köztársasággal a választás napján 20368 polgár lépte át. Az ellenzék szerint több tízezres nagyságrendű csalás történt Belgrádban. (A boszniai kettős állampolgárok pedig nyilván nem feltétlenül csak a szavazás napján léphették át a határt.)
A voksolás tisztaságának mélységéről némi képet ad az az információ is, amit a Társadalomkutató Iroda (BIRODI) a kampányról tett közzé annak lezárulta után. Eszerint a választási kampány során Aleksandar Vučić elnök szereplései az országos csatornákon a híridő mintegy 40 százalékát uralták. Ez az arány azonban 70 százalék fölé emelkedik, ha a kormányt, a miniszterelnököt vagy az elnöki pártot, az SNS-t is érintő témákat is hozzáadjuk.
Aleksandar Vucic pártja nyert Szerbiában, abszolút többséget szerezhetett