Németországban, Franciaországban és Európa más, különösen a nagy muszlim közösségekkel rendelkező országaiban növekvő terrorveszélytől tartanak a karácsonyi ünnepkör idején. Az izraeli hadműveletet a Gázai övezetben mindezidáig nem sikerült befejezni, újabb és újabb hírek érkeznek palesztin civilek, köztük gyermekek haláláról, s arról, hogy a Hamász talán nehezebben kényszeríthető térdre annál, mint amit az izraeli kormányzat remélt. A közel-keleti helyzetnek azonban messzemenő következményei lehetnek Európa biztonságára nézve. Karácsony azért is veszélyeztetettebb, mert Krisztus születésének ünnepe a „gyűlölt, pogány Nyugat” jelképe lehet a szélsőséges iszlamisták számára. A közelmúltban több uniós ország is megemelte a terrorkészültségi szintet.
Németországban már átélték milyen is az, ha rettegésben kell eltölteni Krisztus születésének ünnepét. 2016. december 19-én Anisz Amri tunéziai iszlamista traktor-pótkocsival hajtott az emberek közé a Berlin központjában lévő karácsonyi vásáron, a Charlottenburg-Wilmersdorf kerületben található emléktemplomnál. Összesen 13-an vesztették életüket a támadásban és legalább 67-en megsérültek. Az elkövető, Amri el tudott menekülni, de december 23-án a rendőrök önvédelemből lelőtték egy rutinellenőrzés során Észak-Olaszországban. Az Iszlám Állam „katonájának” nevezte az elkövetőt.
Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa is nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy a karácsonyi időszakban különösen nagy a terrorizmus kockázata Európában.
Az Európai Bizottság ezért jelezte, további 30 millió eurót biztosít a biztonsági óvintézkedések fokozására a veszélyeztetett helyeken és különösen az imahelyeken, a zsinagógáknál, templomoknál, mecseteknél.
Franciaország számos terrorcselekmény színhelye volt. Bár az utóbbi években szerencsére nem voltak olyan látványos, jelentős emberáldozatokat követelő iszlamista akciók, mint például a 2015 novemberi párizsi terrortámadás-sorozat, újra és újra lecsapnak iszlamisták. Általában „magányos farkasokról” van szó, gyakran olyanokról, akiket korábban mentális problémákkal kezeltek.
A francia rendőrség mindenesetre hetek óta riadókészültségben van, s nem csak a karácsony, hanem a december 7-15 közötti hanuka, valamint a jövő évi párizsi olimpia előkészületei miatt is. Országszerte 45 ezer rendőrt és csendőrt mozgósítottak. Ám ez a fokozott rendőri jelenlét sem mindig elég. Párizsban nemrég egy iszlamista halálra késelt egy 23 éves német állampolgárságú férfit.
Már most sokan figyelmeztetnek arra, ne tartsanak a jövő év júliusában kezdődő olimpia megnyitóján semmiféle tömegrendezvényt, mert egy ilyen eseménnyel szinte felkínálnák a lehetőséget a szélsőséges iszlamisták számára egy pusztító terrorcselekmény végrehajtására. Szinte lehetetlen több százezer embert ellenőrizni, vélik. A kormány azonban egyelőre kitart a nyitóünnepség megtartása mellett. Egy grandiózusnak szánt rendezvényről van szó, amelynek nem egy stadion adna otthont, hanem a Szajna partján rendeznék meg. Ez egy innovatív koncepció, amelyet egyfelől sokan izgatottan várnak a nagyívű elképzelések miatt, másrészt aggodalmat is kelt a drámai mértékű biztonsági kockázatok okán.
Ugyan a logika is azt diktálja, hogy a karácsonyi időszak különösen veszélyeztetett a terrorfenyegetés szempontjából, a statisztika azonban ezt nem erősíti meg.
Az adatokból inkább az derül ki, hogy nincsen veszélyesebb vagy nyugodtabb időszak, a terroristák bármikor lecsaphatnak, mindenfajta előzetes jelzések nélkül. A Nyugat-Európában (beleértve az Egyesült Királyságot is) elkövetett terrortámadások majdnem egy évtizedes (2012-2020) adatainak elemzése azt mutatja, hogy a több csúcspont ellenére nincs jól kivehető szezonális veszélyeztetettség. Télen ugyanolyan valószínű a támadás, mint a nyári hónapokban.
Nyugat-Európában az adventi időszakban számos terrortámadás és terrorcselekmény történt, az említett berlini terrorakción túl is. 2018. december 11-én a franciaországi Strasbourgban egy 29 éves férfi lőfegyverrel és késsel felfegyverkezve támadt civilekre egy karácsonyi vásáron, amelynek során öt ember meghalt, 11 pedig megsebesült. A támadást később az Iszlám Állam vállalta magára.
2019-ben az osztrák hatóságok meghiúsítottak egy a szélsőséges iszlamista szervezet által inspirált robbantásos merényletet egy bécsi karácsonyi vásár ellen, amikor három csecsen összeesküvőt letartóztattak.
Európa-szerte terrorakciókra készült a Hamász, több embert letartóztattak Dániában, Hollandiában és Németországban isA szintén veszélyeztetettnek számító Egyesült Királyságban egy terrortámadás történt a karácsonyi időszakban. 2018 szilveszterén egy 26 éves férfi Manchesterben, a Victoria vasútállomáson civileket késelt meg, miközben azt kiabálta, hogy "Allahu Akbar" és "Éljen sokáig a kalifátus". A támadásban három ember, köztük két civil és egy rendőr megsérült.
Mindez azt is jelenti, hogy a rendőrségekre egész évben kivételes teher hárul, hiszen folyamatosan ébernek kell lenniük. Bár a hírszerzés fejlődésével csökkent a látványos terrorcselekmények esélye, biztosra sosem lehet menni a terroristákkal szemben.
Németországban mindenre felkészültek
Németországban december 19-én a 2016-os berlini terrortámadásban elhunytakra emlékeztek: gyertyák sorjáztak ott, ahol Anisz Amri belehajtott teherautójával a tömegbe. A veszély ellenére most is igen sokan vettek részt a karácsonyi vásárokban. Mint az egyik járókelő a Die Tageszeitungnak elmondta: „karácsonyi vásárok csak egyszer vannak egy évben, nem akarod kihagyni őket. Ha valami történik, azt úgysem lehet megakadályozni". Közvetlenül szemben egy fiatal turistapár forralt bort kortyol. – Csak most vettük észre, hogy itt támadás történt. De végülis bárhol megtörténhet – mondják, egy idősebb férfi pedig megjegyzi: – Nem lehet állandóan félelemben élni.
A terrortámadás emléke tehát él, de az emberek mintha mégsem tartanának egy hasonló akciótól. Pedig Nancy Faeser szociáldemokrata szövetségi belügyminiszter „fokozott fenyegetettségre" hívta fel honfitársai figyelmét. Thomas Haldenwang, a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke szerint a támadás veszélye régóta volt ennyire magas. A hatóságok csak az elmúlt hetekben négy támadást hiúsítottak meg, múlt csütörtökön Berlinben letartóztatták a Hamász három tagját, akik állítólag zsidó intézmények elleni támadást terveztek.
Ám ez még nem minden. Nemrégiben a rendőrség őrizetbe vett két 15 és 16 éves fiatalt, akik állítólag támadást terveztek a leverkuseni karácsonyi vásár ellen. Egy teherautót akartak felrobbantani benzinnel, majd az Iszlám Állam afganisztáni, Khoraszan nevű szárnyához akartak szegődni. Korábban egy 21 éves férfit tartóztattak le, aki feltételezések szerint a hannoveri karácsonyi piac elleni támadást tervezett, valamint egy 29 éves férfit, aki hírek szerint Izrael-párti tüntetéseket akart célba venni.
A német hatóságok folyamatosan elemzik a biztonsági kockázatokat. Megszervezett, hosszan előkészített támadásokra nem számítanak. De nagy az aggodalom a magányos farkasok miatt. Az Alkotmányvédelmi Hivatal szerint elég egyetlen "kiváltó esemény". Legutóbb a svédországi Korán-égetéseket sorolták ezek közé, most pedig a gázai háború tartozik ide.
Németországban a Hamász október 7-i terrortámadása után az antiszemita bűncselekmények száma az egekbe szökött. A bűnügyi hivatal csak az azóta eltelt alig több, mint két hónapban mintegy ezer ilyen történést regisztrált, miközben előző év egészében 2641 antiszemita esetet jegyeztek fel. A német tartományi belügyminiszterek jelezték, az antiszemitizmus minden formája ellen fel fognak lépni a jogállami keretek között rendelkezésre álló összes eszközzel. Az intézkedések között szerepel, hogy betiltják az iszlamista közösségi oldalakat, valamint szélsőséges egyesületeket, mint például a hamburgi Iszlám Központot A tárcavezetők egyetértettek abban, hogy Izrael létezéshez való jogának tagadását "büntetőjogilag az eddigieknél jobban kell rögzíteni", és ki kell zárni az antiszemita beállítottságú személyek honosítását.
Emellett újra akarják indítani az antiszemitizmussal foglalkozó szövetségi és állami munkacsoportot, és cselekvési tervet terjesztenek elő az antiszemitizmus ellen. "Az iszlamisták és antiszemiták sehol és soha nem érezhetik magukat biztonságban Németországban" – hangsúlyozta Faeser belügyminiszter.
Az elmúlt hetekben a német hatóságok fokozottan kutatnak iszlamista terroristák után. Néhányukat már meg is keresték. Öt évvel ezelőtt még 750 terroristát tartottak számon, ma 486-ot számlál a bűnügyi hivatal. Közülük 90-en őrizetben, 182-en külföldön, a többiek szabadlábon vannak.
A hatóságokat különösen aggasztja a legújabb terrorgyanús személyek fiatal kora. Ez azonban nem újdonság: 2016-ban egy 15 éves fiatal iszlamista indíttatásból késelt meg egy rendőrt Hannoverben. Nem sokkal később két 16 éves fiú támadást hajtott végre egy esseni szikh templom ellen. Később a fiatalok Szíriába is elutaztak, hogy csatlakozzanak az Iszlám Állam terrorcsoporthoz. Egy ideje a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal is felhatalmazást kapott a kiskorúak megfigyelésére.
A Vallási Szélsőségesek Szövetségi Munkacsoportja szerint a fiatalok esetében azonban mindenekelőtt a megelőzésre van szükség. Egy nemrégiben végzett felmérés szerint a fiatalok naponta négy órát töltenek az interneten való szörföléssel. Saját bevallásuk szerint ezen idő felében szélsőséges tartalmakkal kerülnek kapcsolatba. Ezen kellene változtatni.