Vége a bizonytalanságnak, a magyar jegybank nem tér le az előre bejelentett útról, az alapkamatot „csak” 0,75 százalékkal csökkentette a Monetáris Tanács keddi ülésén, így az holnaptól 10,75 százalék lesz. A piac is 0,75 százalékpontos kamatcsökkentést várt, ugyanakkor látva a novemberi kedvező inflációs adatot a eluralkodott a befektetők egy részében a félelem, hogy a jegybank gyorsít a kamatcsökkentésen – legalább is az elemzők szerint egyértelműen ez volt az oka az elmúlt napokban tapasztalt forintgyengülésének. Az euró ára az néhány nap alatt 385 forintra emelkedett a korábbi 380 alatti szintekről, annak ellenére, hogy az infláció csökkent és az uniós pénzek egy részéről is levette a a lakatot az MNB. Ezen befektetők számára megnyugtatható lehet a 0,75 százalékos kamatcsökkentés, ami a forint kisebb erősödést hozhatja magával.
Miró József az Erste Market vezető elemzője reggeli – kamatdöntés előtti kommentárjában – leírta, hogy a befektetőkben van egy kis félelem az alapkamatpályával kapcsolatban, vártnál gyorsabb hazai dezinfláció miatt. Ugyanis a decemberi infláció nagy valószínűséggel inkább 6 százalék körül alakulhat, míg korábban 6-7 százalék körüli értéket vártak. Ugyanakkor az inflációval nem az idei pálya a probléma, hanem a jövő évi beragadás. Azaz az idei gyors csökkenés után a jövő évben már csak enyhe csökkenés várható. Vagyis az MNB-nek nagy valószínűséggel nem szabad gyorsítania, abszolút nem baj, ha a reálkamat tovább növekszik. Sőt, fontos az árstabilitás mielőbbi eléréséhez – vélekedett Miró József.
A MNB a most bejelentett kamatcsökkentésről hamarosan sajtótájékoztatót tart, ahol bemutatják a döntés mögött meghúzódó érveket, illetve megismerhetjük a jegybank frissített 2024-2025-ös GDP és inflációs prognózisát is.
Nyolc százalék alatt az infláció, Nagy Márton újabb nagy győzelmet hirdetettMár a Eurostatot is érdekli, hogyan jött ki az egy számjegyű magyar infláció