Hosszú évek után készített ismét idehaza játékfilmet a jelenleg Németországban élő Dettre Gábor. A Csendes éj kamaradráma egy idős asszony és egy fiú találkozásáról, és külön érdekessége hogy egyébként is hiperalacsony, 12 milliós költségvetésének csaknem negyedét adományokból gyűjtötték össze.
Az eredmény mindenkit meglepett, mert a tervezettnél több pénz folyt be ebből a forrásból. Dettre Gábor szerint ez azt igazolja, hogy a nézők egy részének komoly igénye van a mai életünkre reflektáló, az emberi kapcsolatokat mélyen kibontó filmekre. Sajnálatosnak tartja, hogy a magyar filmben jelenleg kevesen képviselik ezt az irányt, hiszen
Hajdú Szabolcs és Reisz Gábor alkotásainak sikere szintén létező nézői elvárásra utal.
A független filmes a jövőben is próbálkozni kíván a részleges közösségi finanszírozással, és nem tartja kizártnak, hogy idővel alternatív filmes alapítványt is létre lehet majd hozni ezen az úton. Meggyőződése, hogy a hazai vadkapitalizmus időszakának lezárulásával ki fog alakulni egy olyan módosabb réteg, amely hajlandó lesz kultzurális értékeket finanszírozni.
A Csendes éj nem az alacsony költségvetés miatt lett lakásban játszódó kamaradráma. Dettre hitvallása, hogy az élet legfontosabb dolgai is kifejeződhetnek két ember beszélgetésében. Ahogy kapcsolatuk drámája is. Rá lehet építeni fordulatos, akciódús cselekményt, de ez az alap. – Mi is beszélgetünk most, ha egyetértünk, az már egy történet, ha nem, az meg egy másik – állítja. Korunk „információáradatában” nemhogy tájékozottabbak nem leszünk, de egymástól is mind jobban eltávolodunk.
Magyarországon különösen erősen érezhető ez a fajta elidegenedettség, külföldiek nagyon gyakran jelzik.