Hosszú betegség után 86 éves korában elhunyt Kasza László újságíró, a Szabad Európa Rádió egykori igazgatóhelyettese – derül ki abból a bejegyzésből, amely kedd reggel jelent meg Haraszti Miklós Facebook-oldalán.
Kasza László 1937-ben született Somogysámsonban. Osztályidegen származása miatt „csak” Pannonhalmára vették fel, ahol 1955-ben érettségizett. 1956. november végén Németországba emigrált. Münchenben közgazdaságtant és újságírást tanult. 1963-ban került a Szabad Európa Rádióhoz, ahol előbb gyakornokként, majd szerkesztőként, végül mint igazgatóhelyettes dolgozott.
A Holnap hullámhosszán, a Gondolatforgató és a Kommentár nélkül című műsort szerkesztette. 1994-ben hazatért Magyarországra, négy évig az MTV politikai műsorainak főszerkesztője volt. 1995-2005 között EU-megbízással média-tanácsadóként Albániában, Macedóniában, Jugoszláviában dolgozott. A Magyar Köztársasági Éremrend Tiszti Keresztjének és a Nagy Imre-emlékérem kitüntetettje. Nyolcanévesen úgy döntött végleg távozik Magyarországról. – Modern, XXI. századi diktatúra van, ami persze különbözik a múlt századiaktól. Kádár János diktatúrája is más volt, mint Rákosi Mátyásé – mondta erről a lapunknak adott 2018. januári interjújában, amelyben beszélt arról is, hogy volt némi köze ahhoz, hogy Soros György a rendszerváltás hajnalán elkezdte a Fideszt támogatni.
A rendszerváltás előtt a Szabad Európa Rádió munkatársaként rengeteg műsort készítettem az akkori magyarországi ellenzékről, amelynek része volt az Orbán Viktor vezette Fidesz is. A miniszterelnökkel 1989-ben Londonban találkoztam először, ő akkor Soros-ösztöndíjjal Oxfordban tanult. Volt szerepem ebben a támogatásban, hiszen amikor Soros György Münchenben járt, említettem neki, hogy Orbán Viktor szerepet fog vállalni a rendszerváltás utáni magyar politikában. Londonban udvarias volt és arra kért, továbbra is támogassuk a demokratikus ellenzéket, köztük a Fideszt. Nem ellenkeztem, sőt, a párt hivatalos megalakulása után pár perccel például telefoninterjút készítettem két megválasztott vezetőségi taggal, Szelényi Zsuzsannával és Fodor Gáborral
– mesélte.
„Az 1956-ban fiatalon emigrált újságíró a magyar demokratikus nyilvánosság legnagyobb hatású munkása volt a rendszerváltás előtt. Munkásságát folytatta a rádió 1989-es budapesti engedélyezése után is. A Szabad Európa rádió magyar adásának beszüntetése után az állami magyar televízióban dolgozott. A Szabad Európa rádió magyar adásának beszüntetése után. A holnap hullámhosszán és Kommentár nélkül című műsoraira sok százezer ember figyelt esténként, megkeresve a Szabad Európa öt rövidhullámú sávja közül az egyetlen elérhetőt, amelyet éppen nem torzított hallgathatatlanná a magyarországi hatalom. Kivívta, hogy a médiamonopólium megtörésére hivatott rádióban kommentár nélkül megszólalhassanak Konrád György és Csoóri Sándor, Iványi Gábor és Solt Ottilia szavai, a sokszorosítás útján terjedő szamizdat-nyilvánosság tudósításai és művei” – méltatta Kasza László alakját a Haraszti Miklós.