Berg judit;

- Kaland és költészet – Berg Judit ifjúsági regénye letehetetlen

A tizenéves hősök visszamennek a múltba, hogy Petőfi Sándor élete lehetőleg úgy játszódjon le, mint azt a tankönyvek írják. 

Mi lenne most, ha 1849 júniusában nem esik el Petőfi Sándor a forradalom katonájaként, ha a költő halálának elmaradásával valamiképp a nemzeti gyász és az elveszített szabadságharc miatt érzett letargia is kisebb mértékű, netán a költő visszatér? – iskolásként kinek ne fordult volna meg a fejében ez a gondolat, mikor irodalomórán a legismertebb magyar költő életét tanulta? Ez a kérdés kezdi el foglalkoztatni Berg Judit Szélvésztől kergetve című könyvének főhősét, Szabados Júliát is, akinek megadatik, hogy társaival visszatérjen a múltba, Petőfi Sándor korába.

Áll egy platánfa a Vitéz János Gimnázium környékén, nem akármilyen fa ez, gyökerei a múltba vezetnek, járatain keresztül – ha jól időzítünk – a reformkorba, a kiegyezés idejébe vagy a múltban bárhova máshova csöppenhetünk. Berg Judit új kalandregénye az Abszolút Töri sorozat részeként jelent meg, a Szélvésztől kergetve nem az egyetlen könyv, amelyben megjelenik a Vitéz János Gimnázium többszáz éves platánfája, ez a vezérmotívuma a sorozat könyveinek. Részint előzménykötetének tekinthető Wéber Anikó Az ellenállók vezére című, 2020-ban megjelent kötete, ugyanis a Berg Juditnál feltűnő Kristóf abban a könyvben már egyszer megjárta a kalandos utat, csakhogy a fiú a kiegyezés korába ment vissza és töltött társával hosszabb időt a múltbeli fővárosban. A Pagony sorozatának számos sikeres, ismert és szeretett kötete van, az elmúlt évek során a platánfa a múltba repítette Kiss Judit Ágnes, Mészöly Ágnes Miklya Luzsányi Mónika, Baráth Katalin, Rojik Tamás, Majoros Nóra és Zágoni Balázs hőseit. Az olvasmányos ifjúsági regények egyfelől nagyon izgalmas művek, másfelől tökéletes kiegészítői a történelemoktatásnak. Szereplői tizenévesek, akik rendszeresen visszautaznak a múltba, megismerik az ottani kort, és akár hónapokat is ott töltenek, miközben a jövőben megtorpan az idő.

Tartozik egy őr is az időkapuhoz, jelen esetben Tempi Borbála, a középiskola büfésnője az, akinek 44-es szendvicseiért megőrül az iskola, a tornatanárnő szerint ezeknek a szendvicseknek köszönhető a kosárlabdacsapat sikere. De miért 44-es? Senki nem tudja, de nem kérdeznek rá a büfében kapható Fügés Mátyás, a Nomád Burger vagy a Kuruc Rétes nevének eredetére sem. Az igazság az, hogy a büfés a múltból hozza ezeket az ínyencségeket, a 44-es szendvicshez való húst a budai Arany Bárány vendéglőből szerzi be 1844-ből. Közeleg a hétvégi kupa, ám a szendvicsek épp elfogytak, Tempi Borbála tesz egy kiruccanást a múltba, ám a vendéglőben nem jár sikerrel, átküldik Pestre, a Hatvani kapu közelében lévő Arany Sasba. Ám Pesten történik meg a baj, a büfésnő ügyetlensége következtében Petőfi Sándor, a kegyetlen tél idején épp a városba érkező ifjú költő elveszti pályájának indulásához szükséges verseit. Tempi Borbálának helyre kell állítania a múltat, különben mindez beláthatatlan következményeket hozhat.

A Szélvésztől kergetve felnőttfejjel is izgalmas, letehetetlen olvasmány, remek a történetvezetés, az olvasó tényleg tud azonosulni a múltban bukdácsoló Julival, Lucával és Kristóffal. Kifejezetten szórakoztató jelenetek szerepelnek a könyvben, például amikor Juli a költő füle hallatára idéz a János vitézből, egy olyan műből, amit Petőfi történetesen még nem írt meg. Roppant nehéz a fiataloknak feleletniük olyan kérdésekre, hogy mit keresnek Pesten, miért beszélnek olyan épületekről, helyekről, amelyek még nem is léteznek, és miért esik nehezükre több kilométernyi gyaloglás, vagy miért keresik állandóan a tömegközlekedési eszközöket.

A könyv egyben krimi is, egy elveszett medál nyomába kell eredniük a hősöknek. Hogy semmi nyoma ne maradjon a múltban tett túrájuknak, nem kisebb személyek segítik őket, mint az Egressy-család, Teleki gróf, Jókai Mór, Laborfalvi Róza és Szendrey Júlia. Berg Judit könyvével hozzátett a Petőfi-évhez, a Szélvésztől kergetve pedig fontos üzenettel bír: megmutatja a fiatalok számára, mennyire fontos, hogy képviseljék érdekeiket, hogy ne vonják ki magukat a közéletből, még ha annak csak egy kisebb szeletében, az iskolában tudnak tenni valamit egy szebb jövőért.

Infó: Berg Judit: Szélvésztől kergetve. Pagony Kiadó, 2023.