gyász;Dózsa László;

- Meghalt Dózsa László

Az Újpest Színház korábbi művészeti vezetője és főrendezője 81 éves korában hunyt el.

Elhunyt Dózsa László színész, érdemes és kiváló művész, az Újpest Színház korábbi művészeti vezetője és főrendezője, Újpestért díjas, Budapest díszpolgára – írja a színész családjának közlése alapján Déri Tibor újpesti polgármester. Hozzátette, hogy Dózsa Lászlót Újpest Önkormányzata saját halottjának tekinti.

Dózsa László 1942. október 13-án született Budapesten. Édesanyja a népligeti Műszínkör artistája volt. Nagyon korán kapcsolatba került a színjátszással, háromévesen már ő is fellépett. Előbb postai segédmunkás volt, majd jelentkezett a Rózsahegyi Kálmán és felesége vezette színiiskolába. Miután az asszony meghalt, leadták a tanulók névjegyzékét a Színház-és Filmművészeti Főiskolára, de egyedül csak őt vették fel a névjegyzékben szereplők közül, 1963-ban. Mivel érettségi bizonyítványa akkor még nem volt, a Balettintézet levelező szakán érettségizett le. A Színiakadémia elvégzése után több színházban is játszott, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház (1967–1970), a Madách Színház (1970–1980 illetve 1991-től), a Népszínház (1980–1983), a Nemzeti Színház (1983–1991) tagjaként. 1991-től újra a Madách Színházban játszott. Számos televíziós sorozatban, játékfilmekben, valamint szinkronszínészként is szerepelt.

Dózsa László az egyik főszereplője volt az 1956-os emlékév hivatalos ünnepét kísérő botránynak. Ez arról szólt, hogy Budapesten több tűzfalra és házfalra felfestették a forradalom szabadságharcosait névvel, születési és halálozási dátummal. Az egyik ilyen falfestményen a forradalom névtelen hősének, a „pesti srácnak” a megtestesítőjeként Pruck Pált lehet látni, csakhogy hivatalosan Dózsa László nevét írták rá. Dózsa László  maga jelentkezett, hogy ő szerepel azon a felvételen, amely a plakát alapjául szolgál, a Terror Háza főigazgatója, az 1956-os Emlékbizottság vezetője, Schmidt Mária pedig kormánybiztosként vehemensen kiállt mellette, annak ellenére, hogy a Dózsa László nyilvánvalóan nem mondott igazat. Ezt sugallták a róla és Pruck Pálról készült korabeli fényképek éppúgy, mint az, hogy amikor Michael Rougier fotográfus felvétele először megjelent az amerikai magazinban, a Life-ban, Pruck Pál nevét tüntették fel alatta. Emiatt Pruck Pál lánya nyílt levelet írt az 1956-os Emlékbizottságnak, kérve, hogy a plakátokat javítsák ki, Dózsa László pedig jelezte, hogy bár ő szerepel „kegyeleti okokból” visszalép. Schmidt Mária így is ragaszkodott ahhoz, hogy a Dózsa László a felvétel szereplője, Pruck Pál csak egy köztörvényes bűnözőnek nevezte, és úg tűnik, erről Orbán Viktort is sikerült meggyőznie, a miniszterelnök ugyanis a 2017. október 23-i beszédében Dózsa Lászlót egy névsorban említenie Mindszenty Józseffel és Nagy Imrével. Később bíróság mondta ki, hogy nem Dózsa László, hanem Pruck Pál van a fotón, Schmidt Máriának pedig bocsánatot kellett kérnie a Pruck-családtól.

A grúz-francia filmrendező, a Lombhullás és a Pasztorál alkotója 89 éves volt.