;

prognózis;infláció;GKI;GDP-növekedés;

- Visszafogott növekedés jöhet 2024-ben

A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2023-ra 0,5 százalékos GDP csökkenésre számít, míg jövőre 2-2,5 százalékos növekedést növekedést jósolnak. 

Az idén várható magyar gazdasági visszaesés pedig feltehetőleg a második legmélyebb lesz (Észtország után). 2024-re szerény, az EU átlagánál (1,3%) gyorsabb, de a régióban csak gyenge közepes (2-2,5%) növekedés várható. A rövidtávú és hatalomtechnikai szempontokon alapuló, megalapozatlan élénkítésre hajlamos gazdaságpolitika aligha változik. Ez viszont nem fogja biztosítani az infláció tartós csökkentésén, az egyensúly megteremtésén alapuló fenntartható növekedést, miként nem várható a versenypiaci viszonyok erősítése, az EU-kapcsolatok rendezése sem – írják elemzésükben.

Az infláció esetében a GKI minimális mértékben, 2023-ra 18 százalékról 17,7 százalékra, 2024-re 7 százalékról 6,5 százalékra csökkentette prognózisát. Ez 2024-re csak kissé magasabb a kormány 6 százalékos előrejelzésénél, a fő eltérés azonban a lefutásban van. A GKI szerint ugyanis 2023 és 2024 vége között az infláció csökkenése nagyon szerény lesz. Az MNB egy éve deklaráltan nagyon óvatos kamatpolitikát követ. 2024-ben azonban az infláció-csökkenés lefékeződésével párhuzamosan a kamatvágás is lassulhat, év végére legjobb esetben 7 százalékos alapkamatra lehet számítani. 

Az államháztartási hiány 2023-ban nemcsak a GKI által korábban vártnál, de feltehetőleg a kormány novemberben megemelt 5,2 százalékos prognózisánál is magasabb lesz (a GDP 5,7%). 2024-re viszont a GKI az információhiány – a kormány egyelőre deklaráltan nem foglalkozik a megváltozott idei folyamatok miatt teljesen irreálissá vált 2024. évi költségvetés felülvizsgálatával – miatt nem változtat a kormányénál (2,9%) eddig is magasabb, 3,9 százalékos prognózisán, megjegyezve, hogy ennek eléréséhez is érdemi kiigazításra lenne szükség. 

Decemberben kilenc havi csúcsára emelkedett a GKI konjunktúraindexe

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint decemberben a lakossági várakozások lényegesen, az üzleti szektor kilátásai enyhén javultak novemberhez képest, így a GKI konjunktúraindexe kilenc havi csúcsára jutott fel. A cégek foglalkoztatási szándékai csak hibahatáron belül javultak, áremelési terveik viszont határozottan erősödtek az előző hónaphoz képest.

Az előzmények tükrében a közlés mindenképp mérföldkő.