Megerősítette Magyarország hosszú futamidejű devizaadósság-kötelezettségeinek befektetési ajánlású besorolását a Fitch Ratings; a nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentett döntése alapján ugyan érvényben maradt a magyar államadósság besorolása, az úgynevezett „BBB” minősítés, ugyanakkor megmaradt az idén január óta tartó negatív besorolás is, ami a leminősítés lehetőségére utal – derült ki az állami hírügynökség összefoglalójából.
Az MTI híre szerint a „BBB” (a bóvli szint feletti) minősítés továbbra is azt jelzi, hogy a Fitch Ratings a befektetésre ajánlott kategóriában tartja Magyarországot, azonban a hvg.hu értékelő cikke rámutatott, hogy a hitelminősítő kritikákat fogalmazott meg Magyarországgal szemben: túl magas az államadósság, túl magas a költségvetési hiány, a kormányzás minősége rossz, az unortodox gazdaságpolitika piactorzító.
A portál összehasonlította a Fitch pozitív és negatív megállapításait, amellyel a legtöbb ponton megismételte előző, júniusi „ítéletét”. Előbbi kategóriában szerepel, hogy „a gazdaság strukturális fundamentumai erősek a többi BBB besorolású országhoz képest, a gazdasági növekedést a beruházások és a beáramló külföldi működő tőke hajtják, az infláció mérséklődik, a jegybank kamatcsökkentési ciklusa, a jegybanki politika normalizálódása olajozottan halad, a finanszírozási környezet kedvezően alakul, és az EU feloldja a jogállamisági-korrupciós vitában zárolt források egy részét”.
Eurostat: Magyarország az EU második legszegényebb országa, tavaly egyedül a bolgárok éltek rosszabbul nálunkA negatívumok közé tartozik az említett kockázatokon túl, hogy „a különadók miatt bizonytalan az üzleti környezet, a kormány kamattámogatási intézkedései rontják a jegybanki intézkedések hatékonyságát. Továbbá aggodalomra ad okot, hogy az Orbán-kormány nem lesz képes teljesíteni az idei (megemelt) 5,2 GDP-százalékos hiánycélt. A hitelminősítő az idei hiányt 5,6 százalékra várja. Ugyan a kormány a jövő évi 2,9 százalékos célt nem módosította, az előrejelzés szerint jövőre valójában 4,2 százalékos, 2025-ben pedig 3,2 százalékos lehet. – Leminősítést hozhat, ha nem sikerül helyreállítani a gazdaságpolitika hitelességét és nem sikerül javítani a kormányzás minőségét – írja a hvg.hu.
Hozzátették még, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium „biztató jelnek” nevezte a Fitch jelentését, 2024-re pedig „szigorú költségvetési fegyelmet” ígért, és 4 százalékos GDP-bővülést tűzött ki célul. A Pénzügyminisztérium azt közölte, hogy szerintük jövőre „csak 2,9 százalék lesz a költségvetési hiány”.
Itt az újabb szomorú rekord, 120 százalékos lyuk tátong Magyarország költségvetésénBeindult az év végi pénzszórás, kapott pénzt a Hungaroring, jutott az egészségügyre is