;

matematika;világbajnokság;interjú;darts;

Vereczkey Lajos bárhol jár, dartsos aggyal számol

- „A darts előnyei kezdenek beépülni az iskolai oktatásba” – Nem lehet átverni a magyar dartsélet egyik meghatározó alakját, Vereczkey Lajost

Egyből kiszúrja, ha a százalékok nem stimmelnek. Interjú.

Pénteken kezdődött az év egyik legnagyobb őrülete, a január harmadikáig ívelő londoni darts-világbajnokság: évek óta követem kommentátori ténykedését, de még egyszer sem előzte meg számolásban a képernyőre kitett számítógépes felirat. Hogy lehet ilyen gyorsan fejben számolni?

Nekem és kommentátortársaimnak ez már természetes, de megjegyezném: esetünkben a Sport Tv-s közvetítések indulásakor már uszkve tizenöt éves gyakorlatunk volt. Speciel nekem viszonylag gyorsan ment és meggyőződésem: azért, mert azokban az időkben még nem volt semmilyen fejszámolást helyettesítő kütyü. Aki most ilyet használ, az ellustítja az agyát, hiszen nem kell gondolkodnia, maximum összeadni a dobásértékeket, de hogy mennyi marad és mire a legjobb dobni ezután, azzal nem kell foglalkoznia, mert a maradványértéket mutatja a tablet vagy a komputer. Ezért híve vagyok a hagyományos írásnak, szerintem ez járul hozzá a leginkább a fejlődéshez.

Olyan nehéz elhinni, hogy csak ennyi, szerintem tömegek vannak a képernyő előtt, akiknek ez a fejszámolási tempó horror: nyilván ki tud mindenki vonni két számot egymásból, de a sebesség…

Persze, az eleje picit döcögős lesz, de nekem kifejezett sémáim vannak, kifejlesztettem azt a technikát, amivel nehezebb hibázni. Például a száz körüli dobások esetében: a versenyző 85 pontot dob, akkor az a 100-hoz képest 15 ponttal kevesebb. Mondjuk az aktuális pontja 401, ezért hozzáadok 15 pontot, hiszen annyival különbözik a 100-tól, és egy százassal kevesebbet írok a jegyzőkönyvbe, tehát 316 lesz a maradék. De ha 125-öt dob a delikvens, először levonom a 25-öt, és aztán egy százassal kevesebbet, tehát nem az egésszel foglalkozom, csak a végződésekkel. És persze vannak a könnyebb számok, a 100, 140, 180, amit nem nehéz kiszámolni, de a kacifántos dobások esetében, mondjuk egy sima 20, tripla 19, tripla 18 esetében segít, ha az ember egyből vágja a triplák értékeit.

Csak ennyi? Idő és gyakorlás az egész?

Egy szint után az ember agya már nem számol, képeket jegyez meg, a nyilak állásából tudja, mennyi a dobás értéke és csak le kell vonni abból a számból, amelyiken a versenyző áll.

De hát ez akár több ezer fénykép is lehet az agyban?

Persze, de hát a sakkozók is fejből tudják a világ összes fontos partiját. Képszerűen összeáll az emberben és onnantól nem kell számolni, automatizmusként működik. Nyilván tudni kell, hogy melyik szektor mennyit ér, ez azért az alap. Ezt kell először elsajátítani és készség szinten kell tisztában lenni a táblaszektorok értékeivel. De ahogy látom, néha bizony már önmagában ez is problémát jelent, pedig nagyon-nagyon sokat tud segíteni az életben is. Én már dartsos aggyal számolok bárhol járok.

Például amikor nagy Angebot van a boltokban?

Hát engem nem tudnak átvenni a Black Fridayen, mert egyből kiszúrom, ha a százalékok nem stimmelnek. Mondjuk ez is a darts egyik gyakorlati haszna.

Hatalmas előrelépés, hogy nagyon sok helyen felismerték a darts kombinatorikában és matematikában rejlő előnyeit és ezt óriási sikerként értékeljük, mert kezd beépülni az iskolai oktatásba. Nem az alaptanterv része, de egyre több tanár kezdi meglátni benne a lehetőséget, hogy a dartsszal a gyerek játékos módon sajátíthatja el a matematika alapjait. Sportágunk a négy alapvető matematikai műveletre épül, ezt a gyerekekkel játékos formában majdhogynem pofonegyszerű elsajátíttatni. Székely Pál barátunknak van egy nagyon komoly projektje, amit már sok éve futtat, a Darts matekkal sokat roadshow-zik és jár tankerületekbe, hogy a tanároknak minél szélesebb körben megmutassa. Nagyon-nagyon sok iskolában már ismerik és dolgoznak vele. Külön haszna, hogy eközben magát a játékot is megszeretik a gyerekek, aminek a nagy számok törvénye alapján egyszer majd a magyar dartssport látja előnyét. Szóval: minden a fejszámolással kezdődik.


Humphries esélyes, de még sokan azok

A Sport Tv-ben pénteken rajtol a monstre, január 3-ig tartó PDC világbajnokság. Vereczkey Lajos szerint nincs a mezőnyben olyan kimagasló esélyes, mint a már visszavonult a tizenhatszoros világbajnok, a dartstörténelem legsikeresebb játékosa, Phil Taylor. De a maiak közül sem emelkedik már ki annyira a holland Michael van Gerwen, akit utolértek a többiek. A mezőny nagyon kiegyenlített, ami a szakkommentátor szerint a létező legjobb a dartsnak. „Itt nincs olyan hegemónia, mint mondjuk a Forma-1-ben” – ami szerinte roppant kiélezetté teszi a vb-t. A fogadóirodák szerint az angol Luke Humphries a legesélyesebb, aminek van alapja: ősszel egy kivétellel letarolta a major tornákat, de mostantól el kell viselnie az esélyesség terhét is, amivel eddig nem kellett megküzdenie. Akár tizenöt-húsz olyan játékos is van, akiben benne van az a tudás, képesség és tehetség, ami a vb-győzelemhez kell.

A magyar küldöttség ötödik érmét szerezte a romániai kontinensviadalon.