;

összefogás;szabad választás;európai parlamenti választás;17. oldal;

- „A Fidesz elveszítheti az európai parlamenti mandátumait”

Beszélgetés Palotás Jánossal.

„Kifejezett célja ennek a beadványnak, hogy az apátiába esett magyar ellenzéki választópolgár érezze, hogy nincs egyedül, hogy nem reménytelen a helyzet. Hogy esélyt kapott. És ebből egy magasabb részvételi arány következhet.” Ezekkel a szavakkal zárta a Népszavának adott videóinterjúját Palotás János nemzetközi gazdasági, pénzügyi, jogi szakértő.

De miféle beadványról is van szó? Palotás János, mint Szép Szó mellékletünkben ez év augusztus 19-én megjelent írásában is kifejtette, arra a felismerésre jutott, hogy a szabad választásokkal kapcsolatos európai uniós normák betartása egy esetben egyértelműen túllép a nemzeti hatáskörön: ez pedig az Európai Parlament képviselőire történő szavazás. Ennek szabályai egységesek minden tagállamban, így az Európai Uniónak teljes mértékben jogában áll felügyelnie őket, és szankcionálnia megsértésüket. Nem mehet el amellett sem, ha valamelyik tagországból komoly jelzést kap, hogy a választások szabadsága nem tud megfelelő mértékben érvényesülni. Például a médiatér túlzott egyenlőtlenségei, valamilyen oldalról domináló megtévesztő információk miatt. Ha időben érkezik az Európai Bizottsághoz ilyen figyelmeztetés, bizottságot küldhet ki az adott országba, hogy behatóan vizsgálja a körülményeket a kampány hónapjaiban. Ez már elegendő lehet olyan bizonyító erejű megállapításokhoz, amelyekből nem csupán ajánlások születhetnek, hanem jogi következményük is lehet. Akár a súlyos manipulációt elkövető pártok európai parlamenti mandátumainak érvénytelenítése.

Palotás János nem állt meg az elméleti okoskodásnál, kollégáival elkészített egy beadványtervezetet, megkereste vele az ellenzéki pártokat, megszerezte számos civil szervezet támogatását is, megteremtve egy olyan egységet, amelyre támaszkodva az Európai Parlament magyar ellenzéki képviselői benyújthatják a vizsgálatot kérő dokumentumot az Európai Bizottságnak. Amit el is vállaltak.

A beszélgetésben Palotás János részletesen kifejti a kezdeményezés jogi hátterét, beszél arról, a vizsgálat mennyiben lehet hatással a hazai parlamenti és önkormányzati választások tisztaságának helyreállítására, mennyire volt könnyű megszerezni az ellenzéki politikai erők támogatását, és hogy miért tartja továbbra is fontosnak az összefogást alapvető kérdésekben.

Vétkesnek mondta ki a fideszes többségű I. kerületi képviselő-testület saját polgármesterét: büntetésül elvonták fizetésének 20 százalékát. V. Naszályi megtámadja a döntést.