Budapest 150;

A kiállítás The Budapester címe a világhírű The New Yorker hetilapra utal

- Budapest százötvenegyszer

Százötvenegy kortárs magyar illusztrátor munkáján keresztül követhetjük végig a főváros történetét napjainkig a The Budapester című kiállításon és kiadványban. 

Az idén 150 éves Budapest története számos fordulatban bővelkedik, melyet izgalmasan mutat be a Városháza Passzázson látható szabadtéri kiállítás, ahol százötvenegy kortárs magyar illusztrátor rajzát nézhetjük meg: mindegyik alkotás egy adott év történését mutatja be. A kiállítás The Budapester címe a világhírű The New Yorker hetilapra utal annak ikonikus címoldalait idézve meg. Meg is lepődhet a látogató, hisz a magyar illusztrátorok többsége a múltbéli eseményeket olyan ötletesen idézi fel, hogy azok akár egy nemzetközi kiadványon is megállnák a helyüket.

Számos „címlap” a város fejlődését mutatja be, megjelenik a villanyvilágítás, kiépül a telefonhálózat és elindul a villamosközlekedés. Több munka az emblematikus épületeket ábrázolja: a Nyugati pályaudvart, a Szépművészeti Múzeumot, a Széchenyi Gyógyfürdőt, a New York Kávéházat, a Blaha Lujza téri egykori Népszínházat vagy az Uránia Tudományos Színházat (mai nevén Uránia Nemzeti Filmszínházat). A képeken azonban leginkább jelentős események elevenednek meg mint az 1896-os Ezredéves Országos Kiállítás, az első világháború kitörése, IV. Károly, az utolsó magyar király koronázása, az őszi rózsás forradalom, a legendás 1953-as angol-magyar focimeccs, az 1956-os forradalom, illetve Nagy Imre és társainak 1989-es újratemetése. Kulturális események is szerepet kapnak: a Várkert Bazárban az Ifipark 1961-es megnyitása, a Sportcsarnokban rendezett Beatfesztivál, a Queen zenekar 1986-os koncertje a Népstadionban, illetve a Fekete Lyuk nevű underground szórakozóhely 1988-as „hivatalos” megnyitója.

Kisorsolták a főváros egy-egy adott évét

A kiállítás ötlete már korábban megfogalmazódott: Vaskó Renáta, a Budapest Brand Nonprofit Zrt. munkatársa egy olyan tárlatot képzelt el, melyen vizuális művészek ábrázolják Budapest százötven esztendős történetét éves lebontásban. Az ötletgazda később találkozott Kárpáti Tibor grafikussal, aki az egyik nem publikált 168 Óra címlapját mutatta meg neki, melyet a The New Yorker hetilap stílusában készített. Vaskó Renátát megihlette a munka, így találta ki a jelen tárlatot, melyhez felkérte Zimmermann Zsoltot, aki korábban a 168 Óra címlapjainak grafikusait koordinálta, hogy legyen a projekt művészeti vezetője, és keressen Kárpáti Tiborral együtt százötvenegy illusztrátort a projekthez. – Azért dobtunk egy hátast, amikor kiderült, hogy Magyarországon ennyi tehetséges grafikus él, akik ilyen magas minőségű munkákat küldenek nekünk – mondta Zimmermann Zsolt, hozzátéve, fontos szempont volt, hogy a választott alkotók ne csak szépen rajzoljanak, de a közéleti témákat is képesek legyenek ábrázolni.

– Hogy a neveket összegyűjtsük, az összes létező fórumot átkutattuk, beleértve a MOME-s és a képzős diplomákat is húsz évre visszamenőleg – meséli Kárpáti Tibor, hozzátéve, a későbbiekben sokat segített nekik Deutsch Szandra, a Budapest Brand munkatársa, aki a munka során a százötvenegy alkotóval tartotta a kapcsolatot. A művészek aztán sorsolás útján megkapták a főváros történetének egy adott évét, és az ahhoz kapcsolódó témajavaslatokat, melyeket a Budapest Főváros Levéltára adatgyűjtése alapján válogattak nekik. A rajzstílusban és a vizuális megoldásokban viszont nem volt megkötés, így mindenki úgy rajzolhatta meg Budapestet, ahogy ő maga látja.

Info: The Budapester. Kurátor: Deutsch Szandra, Kárpáti Tibor, Zimmermann Zsolt. Budapest, V. kerület, Városháza Passzázs. Megtekinthető 2024. január 7-ig.

Csapatmunka volt

A kiállítás és a hozzá készült könyv Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából a Budapest150 emlékév keretében valósult meg a Budapest Brand gondozásában és a Fővárosi Önkormányzat támogatásának köszönhetően.

A grafikai életművet, több mint hét évtized papírmunkáit mutatja be.