Levelet írt szerdán Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének az Európai Parlament négy meghatározó politikai csoportjának vezetője, amelyben aggodalmukat fejezik ki a magyar igazságügyi reform küszöbön álló kedvező értékelése miatt.
Mint beszámoltunk róla, a tervek szerint az EB ma hagyja jóvá az igazságügyi reformot, amely megnyitja az utat mintegy 10 milliárd euró felzárkóztatási forrás lehívásának a megkezdéséhez.
A frakcióvezetők szerint az Orbán-kormány nem teljesítette az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítésére vonatkozó feltételeket, mivel azok nem csak a megfelelő jogszabályi módosítások elfogadását, hanem azok alkalmazását is előírják.
A Politico állításával szemben szerdán várható a kedvező brüsszeli döntés a 10 milliárd euró uniós támogatás megnyitásáról„Leginkább az Országos Bírói Tanács megerősítésére vonatkozó végrehajtási követelmény miatt aggódunk. E testület választása folyamatban van, és várhatóan 2024. január 10-e körül fejeződik be. Mivel már eddig is voltak arra utaló jelek, hogy a döntéshozatal nem független a kormány érdekeitől, az ezen időpont előtti pozitív értékelés aláássa a mérföldkő (a megszabott feltétel - a szerk.) célját.
Nem lehet megítélni, hogy az Országos Bírói Tanács nemcsak papíron, hanem összetételében is független lesz-e. Amíg ez nem történik meg, addig minden, a pozícióját erősítő reform semmis lehet.
Az Európai Bizottság kötelessége továbbra is ellenőrizni, hogy egyik reformot sem fordítják vissza vagy gyengítik meg utólag, egyik napról a másikra hozott rendelettel vagy jogszabállyal”
Manfred Weber, a kereszténydemokrata, Iratxe García Pérez, a szocialista, Stéphane Séjourné az Újítsuk meg Európát! nevű liberális és Philippe Lamberts, valamint Terry Reintke, a Zöldek elnöke a levélben aggodalmát fejezi ki az úgynevezett “szuverenitásvédelmi törvény miatt” is, amely "lehetővé tenné a miniszterelnök számára, hogy egy új, közvetlenül az irányítása alatt álló, széleskörű jogkörökkel felruházott hatóságot hozzon létre, mindenféle demokratikus kontroll nélkül. Fennáll a veszélye, hogy ezt az ellenzéki pártok, civil szervezetek és más kormánykritikusok további elhallgattatására használják fel. Ezek a csoportok azok, amelyek nem jutnának hozzá az uniós forrásokhoz, mivel a jelenlegi magyar kormány nem hajlandó feldolgozni az általuk benyújtott kérelmeket. Egyes esetekben a hivatalos hatóságok ezt nyilvánosan is azzal indokolják, hogy nem adnak pénzt a kormány kritikusainak. Nyilvánvaló, hogy az uniós források igazságos elosztása Magyarországon gyakorlatilag lehetetlen” - írják a levélben.
Az EP szakbizottsági elnöke aggódik az uniós pénzek felhasználásának magyarországi kockázatai miatt, sürgős választ vár a kérdéseire Jogszabályi javaslattal állt elő Európai Bizottság, leleplezné a külföldi befolyásolási kísérleteketVera Jourová: az EB-döntést nem lehet a végtelenségig húzni, egyelőre várják a magyar kormány tisztázó válaszait