A lapunkhoz eljuttatott közleményt az Amnesty International Magyarország, a K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság, a Mérték Médiaelemző Műhely, a Political Capital (PC), a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Transparency International Magyarország (TI) írta alá.
Úgy vélik, a rendelkezéseket nem lett volna szabad elfogadni, mivel azok nincsenek összhangban az alkotmányos, nemzetközi és európai uniós kötelezettségekkel. Emellett nem felel meg a demokratikus jogállam kritériumainak, és a felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal nem jogállami hatóság, önkényes eljárása ellen nem lehet bírósághoz fordulni.
Megszavazták a gránitszilárdságú alaptörvény tizenkettedik módosítását, Magyarország most már tényleg szuverén leszDavid Pressman szerint a Fidesz szuverenitásvédelmi törvényéhez képest enyhe és szelíd a Putyin-féle Oroszország hasonló jogszabálya is„Az önkénytörvény nem más, mint titkosszolgálati eszközökre épülő politikai propagandaprojekt, ellene pedig két eszközünk van: példát mutatni azzal, hogy nem hajlunk meg az önkénynek, valamint szolidárisan együttműködünk a szövetségeseinkkel”
- fogalmaznak.
Éppen ezért minden lehetséges eszközt megragadva jogi úton is fellépnek a törvény ellen és segítséget nyújtanak a célba vett civil közösségeknek, aktivistáknak és médiaszereplőknek. Egyúttal jelezték, „A demokrácia nem veszélyezteti Magyarország szuverenitását” címmel tiltakozó kampányt indítottak, amelyhez eddig közel 130 civil szervezet és közel tizenháromezer magánszemély csatlakozott eddi. A kezdeményezéshez egyébként ide kattintva lehet csatlakozni.
Politikai bunkósbot, orosz mintájú megfélemlítés – Az ellenzék nekiment a parlamentben szuverenitásvédelmi törvénynek Európa Tanács: Jelentős emberi jogi kockázatot jelent az Orbán-kormány szuverenitásvédelmi törvénye