;

Lengyelország;Donald Tusk;programbeszéd;

- Donald Tusk: Lengyelország visszanyeri vezető szerepét az EU-ban

Több mint kétórásra nyúlt programbeszédet tartott a frissen megválasztott lengyel kormányfő.

Lengyelország erős láncszeme marad a NATO-nak, és visszanyeri vezető szerepét az Európai Unióban (EU) - jelentette ki Donald Tusk megválasztott lengyel kormányfő kedden, a lengyel parlament alsóházában (szejm) elmondott programbeszédében.

A 66 éves Donald Tuskot, a második legnagyobb parlamenti frakciót, a Polgári Koalíciót (KO) vezető Polgári Platform (PO) elnökét a szejm hétfő este választotta meg kormányfőnek.

Több mint kétórás beszédében politikus  az ukrajnai háború kapcsán fontosnak nevezte Lengyelország szövetségesi kapcsolatainak állandóságát. Lengyelország kulcsfontosságú, erős, szuverén láncszeme marad a NATO-nak, lojális és magabiztos szövetségese lesz az Egyesült Államoknak, és az EU-ban visszanyeri vezető szerepét - jelentette ki. – Annál erősebbek és szuverénebbek vagyunk, minél erősebb nemcsak Lengyelország, hanem az egész európai közösség – fogalmazott.

Bejelentése szerint hamarosan Brüsszelbe indul, hogy meggyőzze ott a szövetségeseket az Ukrajna védelme érdekében tanúsítandó „egyértelmű hozzáállásról”. Egyúttal hangsúlyozta, „barátságos, jóakaratú magabiztosságra van szükség” Ukrajna irányában, amikor védeni kell a lengyel vállalkozók, fuvarozók, gazdák érdekeit.

A migrációs válságról Donald Tusk elmondta, ezt egy állam önmagában nem tudja megoldani, Lengyelországnak osztoznia kell az európai határok védelméért vállalt felelősségben. A lengyel külpolitikáról szólva megígérte, elhozza Brüsszelből „a lengyel vállalkozók, a lengyel önkormányzatok által áhított eurómilliárdokat". Bejelentette, a PO választási programjával összhangban, az év elejétől 30 százalékkal növelik a pedagógusok, 20 százalékkal a közalkalmazottak fizetését.

Tusk a kormányprogram ismertetésével együtt benyújtotta a 26 tagú kabinetje megválasztását célzó indítványt is. A KO, a Lengyel Parasztpárt (PSL), a Lengyelország 2050 (PL2050) és az Új Baloldal tömörülések alkotta többségi parlamenti tömb jelöltjeiből álló kabinetnek két miniszterelnök-helyettese lesz: Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, a PSL elnöke, valamint Krzysztof Gawkowski, az Új Baloldal társelnöke. Kosiniak-Kamysz egyben a nemzetvédelmi, Gawkowski a digitalizációügyi tárca élére áll.

Három miniszter tagja volt Tusk előző kormányának is: Radoslaw Sikorski visszatér a külügyminiszteri posztra, Tomasz Siemoniak volt nemzetvédelmi miniszter a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter lesz, Bartlomiej Sienkiewicz volt belügyminiszter pedig a kulturális és örökségvédelmi tárca élére áll. Sienkiewiczet Tusk a kultúrában jártas szakembernek nevezte, aki egyúttal „tapasztalt a legkeményebb ügyekben”, így a kormányfő szerint például a tönkretett közmédia helyzetének rendezésében nincs nála illetékesebb ember.

Donald Tusk kormányáról a szejm kedd délután tart bizalmi szavazást. Az új kabinetet Andrzej Duda államfő szerdán iktatja be.

Az uniós pénz egy része felszabadulhat, a többi zár alatt marad.