Orbán Viktor miniszterelnöknek és Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének címezve tett közzé nyílt levelet - külön-külön magyarul és ukránul is - az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség, ebben azt szeretnék elérni, hogy a magyar kormányfő ne gátolja Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdését.
„Mi, a kárpátaljai magyar nemzeti közösség képviselői azon reménységgel és kéréssel fordulunk Önökhöz, hogy támogassák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló tárgyalások megkezdését elindító döntést, amely 2023. december 14–15-re van napirendre tűzve” - olvashatók a nyílt levél első sorai. Ennek indoklásaként azt közölték, hogy az elmúlt esztendőben Ukrajna nagy lépéseket tett az Európai Bizottságnak a nemzeti kisebbségek jogairól szóló ajánlásainak végrehajtása terén.
„Az ukrán parlament által elfogadott új törvénytervezet lényegében tükrözi a nemzeti kisebbségek érdekeit, és teljes támogatásunkat élvezi. Ugyanakkor abban is bízunk, hogy a fentebb említett átfogó törvényben elfogadott valamennyi rendelkezés – a kárpátaljai magyarok civil szervezetei által benyújtott valamennyi javaslatot figyelembe véve – beépül az ukrán törvényhozás normatív dokumentumaiba”
– hangzik a levél.
A levél aláíróinak vélekedése szerint ezzel egy fontos lépés történt Ukrajnának a különböző nemzetiségű emberek jogai megerősítése iránti kötelezettségvállalása terén az egész országban és különösképpen Kárpátalján. „Nyomatékosan felkérjük az EU-tagállamok vezetőit, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát az európai integráció útján” - jelezték, hozzátéve, a demokrácia és a kisebbségi jogok biztosítása terén tett előrelépés a koppenhágai tagsági kritériumok szerves részét képezi, ennek megfelelően úgy vélik, Ukrajna megérdemli, hogy támogassák ez irányú erőfeszítéseit. Kiemelték azt is, hogy Ukrajna a tavaly február 24-e óta tartó orosz invázió alatt is folytatja a szükséges reformok végrehajtását, és továbbra is elkötelezett az európai integrációs értékei mellett. A pozitív döntés Ukrajna biztosabb jövőjéhez, és az európai közösség megerősítéséhez és hozzájárulhatnak - zárul a nyílt levél.
A levelet Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke mellett Babják Zoltán, Beregszász polgármestere, Petei Judit, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, valamint Rezes József, az Ukrán-Magyar Regionális Ifjúságfejlesztéséért Alapítvány elnöke írták alá.
Mint beszámoltunk róla, az említett törvénymódosítással Ukrajna kiiktatja az ukrán oktatási törvényből azokat a passzusokat, amelyek a magyar anyanyelvi (és más uniós tagállamok nyelvén lévő) oktatást akadályoztatják. Mivel az Orbán-kormány korábban a kárpátaljai magyarságot ért jogelvonásokra hivatkozva gáncsolta a Vlagyimir Putyin támadása alatt álló ország megsegítését, a logika azt diktálná, hogy ezzel a lépéssel megoldhatóak lennének a nézeteltérések, de egyelőre szemmel láthatóan nem ez a helyzet: az Orbán-kormány - kitartva az orosz érdekek képviselete mellett - továbbra is mereven elzárkózik, az uniós ukrán csatlakozási tárgyalások közelgő fordulójában pedig vétóval fenyegetőzik, noha az ügyben annyi előrelépés legalább történt, hogy Szijjártó Péter az orosz-ukrán háború kezdete óta először, szíveskedett kétoldalú találkozó keretében szóba állni ukrán hivatali kollégájával, Dmitro Kulebával, valamint Olha Sztefanisina ukrán miniszterelnök-helyettessel. Orbán Viktorral azonban továbbra is meglehetősen nehéz beszélni: Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek gyakorlatilag sarokba kellett szorítania ahhoz, hogy szóra bírja az oroszbarát magyar miniszterelnököt.
Szijjártó Péternek a háború kitörése óta először sikerült találkoznia az ukrán külügyminiszterrelVolodimir Zelenszkij sarokba szorította Orbán Viktort, feszült hangon váltottak néhány szótAz Orbán-kormánynak még nem jó az ukrán kisebbségi törvény Menczer Tamás elégedetlen azzal, hogy Ukrajna eltörli a kárpátaljai magyarok jogait csorbító oktatási törvénytUkrajna visszaállítja a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati jogaitSzijjártó Péter az ukrán elnöki hivatal vezetőjével tárgyalt