A kétoldalú találkozót megelőzően a kijevi politikus szenvedélyes beszámolót tartott az ukrajnai helyzetről 27 uniós kollégája előtt, amelyhez többen hozzászóltak, de a magyar külügyminiszter nem volt közöttük.
Magyarország évek óta hátráltatja a kelet-európai ország euroatlanti integrációját, mert megítélése szerint az országban élő magyar kisebbséget 2015-től kezdődően folyamatosan megfosztották nyelvhasználati jogaitól. Brüsszel az EU-Ukrajna csatlakozási tárgyalások megkezdésének egyik feltételévé tette e jogok visszaállítását. A kijevi parlament néhány napja elfogadta a nemzeti kisebbségek oktatásáról és anyanyelvhasználatáról szóló törvénymódosításokat, amelyek szándékai szerint kielégítik a magyar kormány és az Unió elvárásait. Érkezésekor Kuleba megerősítette újságíróknak, hogy a jogszabályok teljesen megfelelnek az évek óta hangoztatott budapesti követeléseknek. - Magyarország sokáig azzal érvelt, hogy a kisebbségek miatt nincs egyetértés közöttünk. Most, amikor végrehajtottuk, amit kellett, kiderült, hogy másról van szó - emelte ki az ukrán külügyminiszter.
Törvényt módosított Ukrajna, ezután gyakorlatilag szabadon lehet magyarul tanulni a kárpátaljai iskolákbanSzijjártó Péter a magyar sajtó válogatott képviselői előtt még a kétoldalú eszmecsere előtt arról beszélt, hogy a kormánynak alaposan tanulmányoznia kell a kisebbségekről hozott ukrán törvényeket, majd a végrehajtásukat, mielőtt kimondja róluk a végső szót. Egyben azt is világossá tette, hogy Budapest nem teljesen elégedett az eredménnyel, mert a friss jogszabályok nem állítják helyre a 2015. előtti állapotot, amikor a magyar kisebbség több jogot élvezett. Ráadásul a szöveg bizonytalan megfogalmazásokat tartalmaz, amelyek akár visszalépést is eredményezhetnek. Később a Facebook oldalán publikált posztja szerint Szijjártó közölte Kulebával, hogy a kormány elvárása a 2015-ös állapotokhoz való visszatérés a kisebbségi jogok terén.
Az EU állam- és kormányfői csütörtökön határoznának arról, hogy megkezdik-e a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. Az Európai Bizottság (EB) szerint Kijev végrehajtotta a feltételek túlnyomó többségét, a maradékot pedig rohamtempóban teljesíti, ezért megérdemli a kedvező döntést. Huszonhat tagállam egyetért az EB értékelésével, egyedül Magyarország hangoztatja fenntartásait és akadályozza a konszenzust. A litván Gabrielius Landsbergis a külügyminiszteri tanácskozásra érkezvén azt mondta: az Ukrajna támogatásával kapcsolatban elfoglalt magyar álláspontról, hogy az ellentétes mindazzal, amit Európa képvisel.
Menczer Tamás elégedetlen azzal, hogy Ukrajna eltörli a kárpátaljai magyarok jogait csorbító oktatási törvényt