Izrael;Hamász;Egyesült Államok;ENSZ BT;Gázai övezet;vétó;

Palesztinok hagyják el a romba dőlt területeket a gázai Deir al-Balahban, 2023. december 8-án

- „Szégyenletesen hátat fordít a civilek szenvedésének”, „bűnrészességet kockáztat” – Nekimentek a jogvédő szervezetek a tűzszünet vétója miatt az USA-nak

Az Amnesty International főtitkára „erkölcsileg védhetetlennek” nevezte az amerikai döntést, a Human Rights Watch ENSZ-igazgatója pedig kiemelte: az Egyesült Államok megakadályozta a Biztonsági Tanácsot abban, hogy olyan felhívásokat tegyen, amelyeket ő maga is követelt.

Bírálatok kereszttüzébe került az Egyesült Államok, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) pénteki ülésén emelt vétója miatt megbukott az Izrael és a Hamász radikális iszlamista palesztin szervezet gázai övezeti háborújában humanitárius tűzszünetet szorgalmazó újabb határozattervezet.

A The Guardian azt írja, Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára „erkölcsileg védhetetlennek” nevezte az amerikai döntést. Szerinte az Egyesült Államok aláásta az ENSZ Biztonsági Tanácsának hitelességét és képességét arra, hogy megfelelhessen a nemzetközi béke és biztonság fenntartására vonatkozó megbízatásának.

„Semmi sem indokolja, hogy tovább akadályozzuk az ENSZ Biztonsági Tanácsának értelmes fellépését a hatalmas polgári vérontás megállítása érdekében”

– fogalmazott. Úgy véli, miután az USA volt az egyetlen állam, amely vétózott, egyértelművé vált, hogy az Egyesült Államok elszigetelt a világ és saját lakossága nagy részétől. „A globális vezetőszerep teljes hiányát mutatja, és nem érti meg a pillanat történelmi jelentőségét” – hangsúlyozta.

Paul O'Brien, a jogvédő szervezet amerikai vezetője pedig azzal vádolta az Egyesült Államok kormányát, hogy „szégyenletesen hátat fordít a civilek szenvedésének”, a halálos áldozatok megdöbbentő számának és a példátlan humanitárius katasztrófának Gázában. „A civilek pedig az életükkel fizetik meg az árát” – üzente.

Avril Benoît, az Orvosok Határok Nélkül amerikai szervezetének ügyvezető igazgatója közölte, hogy

az amerikai vétó „a gázai vérengzés részesévé teszi” az Egyesült Államokat.

„Izrael továbbra is válogatás nélkül támadja a civileket és a polgári struktúrát, ostroma a teljes gázai lakosság kollektív büntetését jelenti, tömeges kitelepítésre kényszerít, és megtagadja a létfontosságú orvosi ellátáshoz és humanitárius segítségnyújtáshoz való hozzáférést. Az USA továbbra is politikai és pénzügyi támogatást nyújt Izraelnek, miközben az végrehajtja katonai műveleteit, tekintet nélkül a civilek szörnyű áldozataira. Ahhoz, hogy a humanitáriusok reagálhassanak az elsöprő szükségletekre, most tűzszünetre van szükség” – hangsúlyozta.

A BBC szerint Louis Charbonneau, a Human Rights Watch ENSZ-igazgatója is úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok a vétóval „háborús bűnrészességet” kockáztat. Ezzel ugyanis megakadályozta a Biztonsági Tanácsot abban, hogy „olyan felhívásokat tegyen, amelyeket maga az USA is követelt Izraeltől és palesztin fegyveres csoportoktól”.

Mint megírtuk, Robert Wood, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének helyettese az ENSZ Biztonsági Tanácsának voksolása előtt újságíróknak nyilatkozva kijelentette: „a kérdés arról szól, hogy mit tartunk a legmegfelelőbbnek, hogy a lehető leghamarabb véget lehessen vetni a konfliktusnak és elősegíteni több humanitárius segítség áramlását a Gázai övezetbe”. „Nem csettinthetünk egyszerűen az ujjainkkal és a konfliktus véget ér. Ez egy nagyon-nagyon bonyolult helyzet” – tette hozzá, s úgy fogalmazott, hogy egy tűzszünet „a következő háború magvait vetné el, mert a Hamász nem kíván tartós békét”.

A világszervezet vezető testületének 13 tagja támogatta az Egyesült Arab Emírségek által beterjesztett kezdeményezést, az állandó tag Nagy-Britannia tartózkodott a szavazáson.

Volodimir Zelenszkij felesége, Olena Zelenszka eközben arra figyelmeztetett, az ukránokat halálos veszély fenyegeti, ha a nyugati országok nem nyújtanak tovább pénzügyi támogatást.