;

Irán;Oroszország;Közel-Kelet;diplomácia;Szaúd-Arábia;Egyesült Arab Emírségek;Vlagyimir Putyin;

- Putyin barátok közt forog

Az olajexportról, valamint a gázai és az ukrajnai háborúról tárgyalt Moszkva közel-keleti szövetségeseivel Vlagyimir Putyin a térségben tett villámlátogatásán, majd az orosz fővárosban.

Az Egyesült Arab Emírségekben és Szaúd-Arbiában tett rövid látogatásáról hazatérve az orosz elnök csütörtök este már Moszkvában fogadta Ebrahim Raiszi iráni elnököt, akivel hírügynökségi jelentések szerint az olajárakat vitatták meg, valamint a gázai és az ukrajnai háborúval és a gazdasági együttműködéssel kapcsolatos témákat. A találkozó kezdetén Putyin azt mondta, nagyon fontos a közel-keleti helyzet megvitatása, különösen ami a palesztin területeket illeti. Raiszi a tv-felvételek tanúsága szerint azzal válaszolt: "Ami Palesztinában és Gázában történik, természetesen népirtás és emberiesség elleni bűncselekmény."

Irán a fő támogatója a Gázai övezet uraló Hamász palesztin fegyveres csoportnak, amely október 7-én terrortámadást hajtott végre Izrael ellen. Oroszország a Közel-Kelet minden fontos szereplőjével kapcsolatokat ápol, beleértve a Hamászt is, amelynek küldöttségét októberben Moszkvában fogadták. Elemzők szerint Oroszországnak kifejezetten jól jött, hogy Izrael és a Hamász háborúja elvonta a világ figyelmét ukrajnai háborújáról, s lehetővé tette, hogy a palesztinokkal vállalt szolidaritásban csatlakozzon a "globális dél" országaihoz.

Észak-Koreához hasonlóan Irán is segíti Moszkva ukrajnai háborúját. Az Ukrajna elleni átfogó invázió 2022. februári kezdete óta védelmi kapcsolataik megerősödtek, Irán több ezer drónt, valamint tüzérségi lőszert szállított az orosz hadseregnek. Cserében Irán november végén bejelenthette, hogy legújabb megállapodásuk keretében fejlett Szu-35-ös vadászgépeket vesznek Oroszországtól.

Az orosz elnök előzőleg szerdán egynapos villámtúrát tett az Egyesült Arab Emírségekbe, majd Szaúd-Arábiába. Az ENSZ COP28 klímaértekezletének otthont adó Abu-Dzabiban a hivatalos látogatáshoz járó díszpompával fogadták, és Sejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan elnök „kedves barátjának” nevezte Putyint. Az orosz elnök válaszul üdvözölte, hogy a két ország közötti kereskedelem 2022-ben 9 milliárd dollárt ért el, ami "példátlan mértékű", 68 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.

A Le Monde francia lap ennek kapcsán rámutatott, hogy az ukrajnai agresszió miatt Moszkva ellen elrendelt nyugati szankciók óta az Emirségek Oroszország kereskedelmi tevékenységének központjává vált. Orosz olajkereskedők költöztek oda Európából, az orosz pénzek áramlottak az ottani bankokba, és sok üzletember létesített vállalatot Dubajban, amely számos, az orosz védelmi iparba szánt kettős felhasználású áru preferált tranzitpontjává vált.

Abu Dzabiból Putyin Rijádba repült, ahol Mohammed bin Szalmán Al Szaúd szaúdi koronaherceggel, az arab királyság miniszterelnökével tárgyalt. Találkozójukat követően a világ két legnagyobb olajexportőr országa közös nyilatkozatban szólította fel az OPEC+ csoport összes tagját, hogy  "a globális piacok stabilitása érdekében" csatlakozzanak a kitermelés csökkentéséről született múlt heti megállapodáshoz. A lépés magasan tartaná a világpiaci árakat, továbbra is garantálva Oroszországnak az Ukrajna elleni háború finanszírozását.

Az orosz vezető alig néhányszor utazott külföldre azóta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) márciusban elfogatóparancsot adott ki ellene ukrán gyerekek tízezreinek Oroszországba deportálása miatt, de sem az Egyesült Arab Emírségek, sem Szaúd-Arábia nem írta alá az ICC alapító szerződését, így nem köteles letartóztatni, ha belép a területükre.

Az Ukrajna nyári offenzívájának megrekedése és a "globális dél" országainak körében elért diplomáciai sikereinek okán magát nyeregben érző orosz vezetés csütörtökön március 17-ére tűzte ki a következő elnökválasztást, amely várhatóan ismét megerősíti az ellenzékét az elmúlt két évben végleg elhallgattató Putyin hatalmát.

Úgy fest, jobban akarják tudni, mi zajlik Kijevben, mint Moszkvában.