Az izraeli hadsereg közleménye szerint folyamatosak a harcok a Gázai övezet déli részén, beleértve a térség legnagyobb városát, Hán Júniszt és környékét – számolt be a Washington Post.
Izrael a Hamász elleni háború harmadik szakaszának nevezi a korábban északon zajló légicsapásokat és szárazföldi offenzívát követő hadműveletet. Az izraeli hadsereg kétszer is csapást mért Gáza déli határvárosára, Rafahra is. A déli területre benyomuló izraeli offenzíva nyomán a terület lakosságának mintegy 80 százaléka, mintegy 1,87 millió palesztin civil kényszerült elhagyni az otthonát, a menekültek ivóvíz és élelmiszer ellátása továbbra sem megoldott. Az ENSZ Palesztinai Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynökségének főbiztosa, Philippe Lazzarini az AP hírügynökségnek úgy fogalmazott, hogy „jelenleg nincs biztonságos hely a Gázai övezetben”, valamint elítélte az izraeli hadsereg körültekintésének hiányát, mint mondta: „Biztosra veszem, hogy az ENSZ-oltalom alatt álló területek iránti közömbösségük vizsgálat tárgyát kell képezze a jövőben.” Izrael reakciója szerint az ENSZ helyszínei nem szerepelnek célpontként a művelet során, ám a Hamász erői pajzsként használják a szóban forgó létesítmények harci tevékenységük fedezésére. Az ENSZ létesítményei révén jelenleg több mint 1 millió menekültnek nyújt menedéket, ahol „túlzsúfoltság és megdöbbentő higéniai körülmények uralkodnak”.
A Gázai-övezeten túl a libanoni határon is egyre fokozódik a feszültség. Reuters és az AFP hírügynökség független nyomozómunkájának eredményeként kiderült, hogy október 13-án egy izraeli tankból származó sorozatlövések végeztek Iszám Abdullahhal, a Reuters hírügynökség 37 éves újságírójával, súlyosan megsebesítettek egy AFP-nek dolgozó fotóst, a 28 éves Christina Assit, és további hat újságírót Dél-Libanonban. Az esetről a hírügynökségektől független forrásként beszámoltak a Human Rights Watch és az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezetek is. Utóbbi állítása szerint valójában szándékos támadás történt. Az állításukat műholdfelvételekre, tüzérségi lőszereket érintő szakértő véleményekre, tanúvallomásokra és a helyszínről készített fotókra alapozzák.
Eközben az izraeli hadsereg egyre szűkebb gyűrűt von a délre szoruló palesztin menekültek köré. A hadsereg állítása szerint csütörtökön a Hamász több rakétát is kilőtt rájuk az állítólagosan „humanitárius zónaként” kezelt területekről. Műhold-és videófelvételekkel bizonyították, hogy a terrorcsoport több helyszínről is rakétatámadást indított, köztük az Al-Mavaszi nevű faluból is, amely Gáza déli, Rafa-i tartományában fekszik. A környék korábban teljes kihalt volt, de az előrehaladó szárazföldi offenzíva elől menekülő lakosok egyre nagyobb tömeget képeznek a területen.
A növekvő nyomás hatására csütörtökön Izrael bejelentette, hogy az eddiginél nagyobb mennyiségű üzemanyag bejutását engedélyezi a Gázai övezetbe és második ellenőrző pontot is létesít a segélyt szállító teherautók számára. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy azon minimális üzemanyag beléptetését engedélyezik, amely a humanitárius katasztrófa elkerüléséhez szükséges.
Nem jutnak be a segélyek Gázába Csatatérré vált az egyik fő evakuációs útvonal Gázában, egyre kezelhetetlenebb a helyzet az övezet déli részének legnagyobb kórházábanNők elleni borzasztó erőszakról, kegyetlen csonkításokról számolnak be a Hamász október 7-i terrortámadásának a túlélői