António Guterres ENSZ főtitkár szerdán rendkívüli levélben figyelmeztette az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy a Gázai övezetben teljesen felborult a közrend, és lehetetlenné vált a segélyeket a határon át Gázába eljuttatni. Lépésével megfigyelők szerint újabb nyomást próbál gyakorolni az Egyesült Államokra, amely egy Izraellel kötött múlt heti megállapodásban sikertelenül próbálta rávenni a Netanjahu-kormányt, hogy engedje be a segélyeket Egyiptomból Gázába.
Levelében Guterres azt is írta, hogy a világszervezet gázai cselekvőképességét megtizedelte az ellátási hiány, az üzemanyaghiány, a megszakadt kommunikáció és a biztonság hiánya. A ciprusi kormány szerdai közlése szerint számos ország ajánlotta fel, hogy segélyszállítmányokat visz a kelet-mediterrán szigetországba ahonnan a segélyeket egy tengeri "folyosón" keresztül juttatnák el Gázába. Az ENSZ szerint 1,87 millió ember, Gáza lakosságának több mint 80 százaléka volt kénytelen elhagyni az otthonát, és menedékről menedékre menekül az izraeli előrenyomulás útján. Ezrek éjszakáznak az utcákon, a szabad ég alatt.
Szerdai beszámolók szerint az izraeli hadsereg a Gázai övezet teljes hosszára kiterjesztette hadműveleteit, s katonái több helyszínen házról-házra harcoltak a Hamász fegyvereseivel. Az elmúlt két nap harcainak fókuszpontja a Dzsabalíja menekülttábor és Sedzsaija körzete volt Gáza északi részén, valamint Hán Júnisz és Bani Szuhejla délen. Az izraeli hadsereg átvette az irányítást a tengerparti sáv közepén futó fő észak-déli autópálya, a Szalah al-Din út nagy része felett. Az izraeli hadsereg azt állította, hogy az elmúlt nap során mintegy 250 „terrorcélpontra” csapott le.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közölte, hogy katonái „a Gázai övezet egyik legnagyobb fegyverraktárára bukkantak” „egy klinika és iskola közelében" a palesztin terület északi részén. Az AFP által ismertetett közlemény szerint raktárban egyebek közt több száz különféle, vállról indítható páncéltörő rakéta, több tucat robbanószerkezet volt, valamint Izrael középső részét is elérni képes rakéták és pilóta nélküli repülőeszközök.
Vlagyimir Putyin a szaúdi fővárosba, Rijádba érkezett, ahol Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel tárgyal az olajkereskedelemről, a gázai és az ukrajnai háborúról. Az orosz elnök előzőleg Abu-Dzabiban megbeszélést folytatott az Egyesült Arab Emírségek elnökével, Mohamed bin Zajed Al Nahjan sejkkel. Putyin alig néhány alkalommal hagyta el Oroszországot azóta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki ellene ukrán gyerekek „jogellenes deportálásában” való tevékeny szerepvállalása miatt.
Benjámin Netanjahu egy kedd esti sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az izraeli hadsereg a Hamász elleni háború befejezése után is megőrzi ellenőrzését a Gázai övezet felett. Az izraeli miniszterelnök azt hangoztatta, hogy Gázának demilitarizáltnak kell maradnia, és az egyetlen szerv, amely ezt biztosítani tudja, az izraeli hadsereg lesz.
Csatatérré vált az egyik fő evakuációs útvonal Gázában, egyre kezelhetetlenebb a helyzet az övezet déli részének legnagyobb kórházában„Hol az ördögben vannak?” – Benjamin Netanjahu szerint a világ szemet huny a Hamász szexuális bűncselekményei felett