Az Andrij Jermak elnöki tanácsadó, Rusztem Umerov védelmi miniszter és Olekszandr Kamisin stratégiai ipari miniszter vezette ukrán delegáció célja megnyerni amerikai és NATO-beli kollégáik együttműködését ahhoz, hogy Kijev külföldi partnerekre támaszkodva ismét fegyvergyártó hatalommá válhasson. Szerdán a Fehér Házból, a Pentagonból, a Kereskedelmi és Külügyminisztériumból érkező kollégáikkal, valamint a legfontosabb NATO-tagokkal és a legnagyobb védelmi cégek vezetőivel kezdtek tanácskozásokat, amelyek nemcsak a harcok alakulására, de Ukrajna hadiipari képességére is hatással lesznek a következő években.
Az eredeti elképzelés az volt, hogy kapcsolatokat építenek és kötelezettségvállalásokat alakítanak ki az amerikai védelmi iparral, hogy megerősítsék Ukrajna saját fegyvergyártási képességét. Találkozóik azonban nagyobb jelentőségre tettek szert most, hogy egyre több kérdés vetődik fel az Oroszországgal vívott honvédő háború kilátásaival kapcsolatban. A nyár elején indult ukrán ellentámadás nem hozta meg a remélt gyors áttörést, Kijevnek hosszú háborúra kell berendezkednie, új célok kitűzésével, s joggal lehetnek aggodalmai a nyugati szövetségesek kitartásával és fegyverszállításaik lassulásával kapcsolatban. Így a mostani egyeztetések egyfajta barométerei lehetnek annak, hogyan fog kinézni a szövetségesek támogatása a következő hónapokban és években.
Az amerikai Kongresszus pillanatnyilag megosztottabb az ügyben, mint a közel kétéves konfliktus során bármikor. Joe Biden demokrata kormányzata megkongatta a vészharangot, hogy hamarosan kimerül az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek költségvetési kerete. A képviselőház republikánus törvényhozói a héten leszögezték, ahhoz kötik a további támogatást, hogy a demokraták elfogadják a menekültügyi rendszer reformját és a határbiztonság szigorítását. Feltételeiket a demokraták elutasították.
A Politico amerikai hírportál szerint 350 amerikai, ukrán és európai ipari és kormányzati képviselő vesz részt az ukrán védelmi vezetőkkel kezdett üléseken, köztük az Ukrajna katonai támogatására alakult koalíció 50 országának nemzeti fegyverkezési igazgatói. Az Egyesült Államok-Ukrajna Védelmi Ipari Bázis Konferencia első napját Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó, Lloyd Austin védelmi miniszter, Gina Raimondo kereskedelmi miniszter és magas rangú ukrán tisztviselők vezetik. A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint a második nap a vállalatok közötti hálózatépítésre és együttműködésre összpontosít.
Jehor Cserniev ukrán képviselő, a parlament nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának alelnöke nemrég azt mondta: "nem halat kérünk, hanem a halfogáshoz szükséges eszközöket”. A német Rheinmetall már bejelentette, hogy az ukrán állami hadiipari vállalattal, az Ukroboronprommal együttműködve harckocsikat és páncélozott harcjárműveket fog gyártani. A brit székhelyű BAE pedig bejelentette, irodát nyit Kijevben, és megkezdi 105 mm-es fegyverek gyártását Ukrajnában.
Ukrajnát közben az ág is húzza. Az ukrán fegyveres erőknek segítséget nyújtó jótékonysági és civil szervezetek többhetes késésekkel szembesülnek a drónok, elektronikai eszközök és teherautók kritikus szállítása terén a lengyel kamionosok ezreinek határblokádja miatt – közölte három iparági forrás a Reuters hírügynökséggel. A szlovákiai fuvarozók december 1-jén hasonló blokádba kezdtek.