Karácsony Gergely;Lázár János;mini-Dubaj;

- Karácsony Gergely: a Hősök tere látványát elrondító magasházak egészen biztosan nem épülhetnek Rákosrendezőre

A főpolgármester attól tart, hogy a beruházók érdekei fognak érvényesülni, s ebből rosszul is kijöhet a Budapest.  

„Azt gondolom, hogy egy történelmi jelentőségű társadalmi vita kezd kialakulni azzal kapcsolatosan, hogy Budapest egyik valóban legfontosabb fejlesztési területén egészen pontosan milyen fejlesztés valósuljon meg” - jelentette ki a főpolgármester egy hétfői sajtótájékoztatón.

Karácsony Gergely itt arra reagált, amelyet nem sokkal korábban az építési és közlekedési miniszter mondott a Rákosrendezőre tervezett mini Dubajjal (vagy inkább ahogy ő mondta maxi Dubajjal) kapcsolatban.

A városvezető kifejtette, több kérdésben sincs vitája Lázár Jánossal. Ez pedig az, hogy a Rákosrendező valóban Budapest aranytartaléka, s abban se, hogy a budapestiek nélkül nem valósulhat meg semmilyen beruházás. Kifejtette, szeretne egy széleskörű társadalmi vitát a kérdésben, bár megjegyezte, a Fővárosi Önkormányzat már 2019-ben elkészített egy részletes tanulmányt a Rákosrendező fejlesztésével kapcsolatosan, amely kijelöli azon irányokat, amelyek most is érvényesek lehetnek. Mint fogalmazott, „a világörökségi védelem alatt álló Hősök tere, a Nemzeti Pantheon látványát elrondító toronyházak, magasházak egészen biztosan nem épülhetnek Rákosrendezőre”.

Éppen ezért egy olyan új városnegyedet tudnak elképzelni, amely védi a Hősök tere történelmi városképét, őrzi és megőrzi az Andrássy út fantasztikus történelmi örökségét. 

„Magas házaknak a Hősök terei látványt tönkretevő megjelenése ezen a területen teljes mértékben elfogadhatatlan. Lehet arról beszélgetni, hogy milyen típusú beépítés legyen, milyen intenzitású, hogy mit gondolunk ide nem illő épületmagasságnak, de a sajtóhírekben szereplő és sajnos miniszter úr által nem cáfolt egyeztetések messze-messze túl vannak ezen a szinten”

- vélekedett.

Nyomatékosította, rossznak tartja, amiért a kormány előbb megköt egy államközi beruházást, s csak utána egyeztet a fővárossal és a kerületekkel. „Azért kívánnak államközi szerződést kötni, mert akkor nem kell a nemzetközi piacon megversenyeztetni ezt az egyébként nyilván egészen európai léptékben is igen kiemelt jelentőségű ingatlanfejlesztést. Természetesen mi nem zárkózunk el attól, hogy akár az Egyesült Arab Emírségekből érkező beruházók valósítsanak meg itt bármit,

de nem gondoljuk helyesnek azt, hogy államközi szerződésbe bújtatva megkerülik a versenyeztetést”

- vélekedett Karácsony Gergely. Ebben az esetben ugyanis fennáll a veszélye, hogy a beruházói érdekek előrébb kerülnek a budapestiek szempontjainál.

Egyértelművé tette: minden olyan beruházás, amely a budapestiek érdekét szolgálja, azt természetesen támogatnak, függetlenül attól, hogy ki valósítja meg. Egyben örömét fejezte ki, hogy a kormány rászánta magát a terület fejlesztésére. Nem tartjuk szerencsésnek, hogy először megtaláljuk a beruházót, és utána találjuk ki, hogy mit akarunk beruházni. „Ebből sajnos a budapestiek nagyon rosszul is kijöhetnek, és nincs még egy történelmi esélye Budapestnek. Nincs még egy ilyen fejlesztendő területe, nincs még egy ekkora lehetősége, mint a Rákosrendező fejlesztése.

Nem szeretném, hogyha ezt elrontanánk, és a különböző beruházói érdekek oltárán feláldoznánk Budapestnek jövőjét és ennek a nagyon fontos területnek fejlesztését” - zárta mondandóját a főpolgármester. 

Monika Hohlmeier attól tart, hogy a kormány a csaknem egymilliárdos előleget sem fogja tisztességesen elosztani.