;

Nagy-Britannia;Tony Blair;Margaret Thatcher;Vaslady;Sir Keir Starmer;

Komoly vitákat váltottak ki Sir Keir Starmer szavai saját pártján belül

- Sir Keir Starmer a Vasladyt dicséri

A kilencvenes évek közepének New Labour ideológiáját idézte fel a hétvégén az ellenzék vezére célzatosan a konzervatív The Sunday Telegraph-ban megjelentetett véleménycikkében. Sir Keir Starmer leplezetlen kísérletet tesz a konzervatív választók centrumának megnyerésére. Írásában úgy fogalmaz, hogy az elmúlt három évben, mióta a 2019-es választáson katasztrofális vereséget szenvedett Jeremy Corbyn örökébe lépett, "sokkterápiát" alkalmazott a Munkáspártban. A politikus, aki tartósan 20 ponttal vezeti a közvélemény-kutatásokat, közvetlenül fordul a konzervatív választókhoz, jelezve, "az országban sokuk érzi kiábrándultnak, frusztráltnak, dühösnek, aggódónak magát. Bár egész életükben a torykra szavaztak, most úgy érzik, a párt cserben hagyta őket". Sir Keir saját tapasztalata alapján megérti őket és azt kéri, "vessenek egy pillantást a Munkáspártra". A jelenlegi kormány politikáját "megfélemlítőnek, beavatkozónak, ugyanakkor kevéssé ambiciózusnak és cselekvésre képtelennek" tartja.

Sir Keir komoly támadási felületet adott ellenfeleinek azzal, hogy méltatta Margaret Thatcher érdemeit, mint aki kirobbantotta bénultságából Nagy-Britanniát és szabadjára engedte a vállalkozói szellemet. Starmer a Vasladyt Clement Attlee és Tony Blair mellett példaképének tekinti, hiszen ők vezették be a legérdemlegesebb változásokat. A munkáspárti frontember azzal is vádolja a torykat, hogy "elfecsérelték a Brexittel járó gazdasági lehetőségeket" és a közkiadások területén "szilárd alapok helyett aknamezőt hagynak maguk után".

A 61 éves politikus nem hagyta szó nélkül az elmúlt hetek legaktuálisabb kérdését, a bevándorlást sem. Emlékeztetett arra, a kormány a legális és illegális bevándorlók száma csökkentésének és a kontroll visszaszerzésének ígéretével került hatalomra. Az újonnan beérkezők megháromszorozódása "nem pusztán egy újabb kudarc, hanem a választók elárulása is" - állítja ellentmondásos cikkében a Munkáspárt vezetője.

Ahogy ez előre borítékolható volt, a párt baloldalán elhelyezkedő képviselők élesen bírálták Sir Keirt, elsősorban Margaret Thatcher ajnározása miatt. Ian Byrne liverpooli honatya például úgy gondolja, a Vaslady "igazi hagyatéka az egyenlőtlenség, éhség, szegénység és nyomorúság". Beth Winter walesi képviselő szerint Thatcher "tönkretette a munkásosztályhoz tartozó közösségeket, köztük a bányászokat". Hallatta a hangját a skót első miniszter is. Humza Yousaf szerint amit Thatcher tett a bányász- és más ipari közösségekkel, az "nem a vállalkozói szellem, hanem a vandalizmus kategóriájába tartozik". 

Monika Hohlmeier attól tart, hogy a kormány a csaknem egymilliárdos előleget sem fogja tisztességesen elosztani.