;

függetlenség;Egyesült Államok;Bosznia-Hercegovina;Donald Trump;Milorad Dodik;Boszniai Szerb Köztársaság;

- Ha Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, Dodik azonnal kikiáltja a boszniai Szerb Köztársaság függetlenségét

A Vlagyimir Putyinnal és Orbán Viktorral is jó kapcsolatokat ápoló entitás vezetőjét az sem zavarná, hogy büntetőper zajlik ellene.

Azt hiszem, nem haboznék, ha Trump nyer ismét – jelentette ki Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke minap a Prva szerb TV-nek arról, hogy mit lép, ha az Egyesült Államokban 2024 novemberében esedékes elnökválasztáson  számára kedvező lesz az eredmény. A Szabad Európa balkáni szolgálatának cikke szerint az elszakadással kapcsolatban a 64 éves politikus kifejtette, hogy Donald Trump amerikai elnök ciklusa idején valóban ki akarta kiáltani a boszniai Szerb Köztársaság függetlenségét, és most „sajnálja, hogy megijedt, és nem tette meg”.

Dodik az interjúban ugyanakkor el is vette az élét annak, amit mondott, mert később arról beszélt, hogy szerinte „a Boszniai Szerb Köztársaság egy napon független lesz”.  Lapunk többször is foglalkozott a Vlagyimir Putyin orosz és Aleksandar Vucic szerb elnökkel, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel egyaránt jó kapcsolatokat ápoló boszniai szerb elnökkel, aki 2006 óta áll a boszniai szerb entitás élén. Legutóbb tavaly októberben nyerte meg újra az elnökválasztást, amelynek eredményét a tömeges csalások miatt az ellenzék nem ismerte el.

A szerb politikus egyáltalán nem titkolja szeparatista törekvéseit, és 2021 végén ki is léptette a szerb entitást a közös, bosznia-hercegovinai hadseregből, a legfelsőbb bíróságból és a közös adóhatóságból, ezzel gyakorlatilag lenullázta a daytoni béke nyomán kialakított szövetségi szintű intézményrendszert. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szankciókat foganatosított Dodikkal szemben, és ugyanezt sürgeti az Európai Parlament is.

Mostani terveiben az sem zavarja Milorad Dodikot, hogy augusztusban a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség vádat emelt ellene, és büntetőper elé néz, mert nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidtnek, a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. Olyannyira nem, hogy nemrég, októberben hosszú távú terveiről is nyilvánosan beszélt, s azt hangoztatta: „Nagy egységes szerb államot akarunk, amelynek része Montenegró is. Montenegrót szükséges visszacsatolni a szerb nemzettesthez, mivel kétségkívül oda tartozik.”

Az ázsiai diktátor szerint ő állandóan az édesanyákra gondol, akkor is, amikor az állam vagy a párt nehéz ügyeit intézi.