Hisham Ibrahim dandártábornok, az izraeli páncéloshadtest vezetője szerint az izraeli hadsereg hadműveletei Gáza északi részén „majdnem befejeződtek”, miután céljaik jórészt teljesültek – olvasható a Sky Newsnak hétfői hírfolyamában. A tábornok hozzátette: „Elkezdjük kiterjeszteni a földi manővereket a terület más részeire, amelynek egy célja van, a Hamász terrorcsoport megdöntése.
Mindeközben az Izraeli Védelmi Erők (IDF) Hán Júnisz városában és környékén élőket evakuálásra szólította fel, ismét felhívva a figyelmet a múlt heti, a szórólapokon feltüntetett QR-kóddal könnyen letölthető térképükre, amelyen pontosan jelölik, hogy merre meneküljön a lakosság, hogy a civilek ne kerüljenek veszélye. Ez most azért is fontos, mert az elmúlt hetekben éppen erre a területre menekültek tízezerszám az emberek. A civilek biztonságának megőrzésére szólította fel saját katonáit is az izraeli kabinet. Eylon Levy kormányszóvivő tel-avivi tájékoztatóján ismertette a déli hadműveletek terveit a Hamász felszámolására, és példátlannak nevezte a civilek ilyen mértékű védelmét.
„Az IDF rendkívül komolyan veszi a nemzetközi jogból eredő kötelezettségeit és a pontosság szükségességét”
– hangoztatta a kormányszóvivő.
A Hamász hétfői közlése szerint katonai szárnyuk, az al-Kasszám Brigádok rakétatüzet zúdít a dél-izraeli – egyébként a Vaskupola nevű légvédelmi rendszer által védett – Askelon városára. Helyi idő szerint egy órakor légiriadót rendeltek el a városban, de károkról egyelőre nem érkeztek jelentések. Pusztításról érkezett viszont hír az Egyiptommal határos Rafahból, amelynek egyes részei hétfő reggelre rommá váltak, ahogy egy nappal korábban Han Júniszban is.
Az övezet déli részére mért heves szombati légicsapásokat követően – amelyeket Hán Júnisz lakói a háború eddigi legsúlyosabb bombázásának neveztek – az izraeli erők a hadsereg rádiójának beszámolója szerint megkezdték benyomulásukat Gáza déli részére, Hán Júnisztól északra. Az izraeli hatóságok azt állítják, hogy a Hamász vezetőségének tagjai a városban rejtőzködnek. Hán Júniszban több százezer, az északi harcok elől korábban elmenekült palesztin talált menedéket.
Az IDF hétfőn azt is közzétette, hogy vadászgépei csapást mértek és megsemmisítették a Hezbollah militáns szervezet egyik parancsnoki és irányító központját Libanonban.
Az ENSZ humanitárius ügynöksége (OCHA) szerint immár 1,8 millió ember, a gázai lakosság nagyjából 75 százaléka kényszerült lakóhelye elhagyására.
Vasárnap reggel azonban az izraeli hadsereg újabb evakuálási parancsot adott ki a város több kerületére, felszólítva a palesztin lakosságot, hogy azonnal hagyják el a várost. A Mohammed Ghalayini brit-palesztin állampolgárságú férfi, aki az övezetben maradt, a BBC-nek azt mondta, hogy a város helyzete "több mint katasztrofális". James Elder, az ENSZ gyermekvédelmi szervezetének, az Unicefnek a munkatársa a dél-gázai Nasszer kórházban kialakult helyzetről azt mondta, megállás nélkül érkeznek a sérültek, köztük például fejsérülést szenvedett gyermekek, és a lakosságon "korábban nem látott pánik" lett úrrá.
Közben az Egyesült Államok fokozta a nyomást Izraelre, hogy tegyen többet a civil lakosság védelme érdekében. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szombaton egy kaliforniai fórumon megerősítette, hogy országa Izraelnek nyújtott támogatása "nem képezi alku tárgyát", de azt is hangsúlyozta, hogy a gázai civilek védelme kulcsfontosságú Izrael hosszú távú sikeréhez a Hamász ellen. Hasonlóan nyilatkozott szombaton a Dubaijban zajló COP28 klímakonferencián Kamala Harris amerikai alelnök.
Szombat esti sajtótájékoztatóján Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök megfogadta, hogy "egyre nagyobb erővel" folytatják a szárazföldi támadást, mondván, hogy ez az egyetlen módja annak, hogy Izrael elérje célját, "a Hamász felszámolását és túszaink szabadon bocsátását". Azt mondta, hogy az IDF és a biztonsági erők a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett folytatják a szárazföldi behatolást. Ezt az állítást egyes emberi jogi megfigyelők és a világ vezetői többször megkérdőjelezték. A Hamász helyettes vezetője, Száleh al-Arouri szintén szombaton az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak azt mondta, nem cserélnek több túszt Izraellel, amíg nem lesz tűzszünet Gázában.
A gázai egészségügyi minisztérium szóvivője közölte, hogy több ember meghalt egy az észak-gázai Dzsabalíja menekülttábor elleni izraeli légicsapásban. A helyi média jelentése szerint "Egy lakótér, ahol legalább 300 ember húzta meg magát, fele részben gyermekek, egyszerűen a földdel vált egyenlővé". Mindeközben Izraeli telepesek szombaton késő este megtámadtak két palesztin falut a megszállt Ciszjordániában, megöltek egy embert és felgyújtottak egy autót - közölték a palesztin hatóságok.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt háborús bűnösként fogják bíróság elé állítani – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn az Iszlám Együttműködési Szervezet Isztambulban zajló többnapos tanácskozásán. Az izraeli vezetésnek a gázai hadjárat miatti nemzetközi felelősségre vonását sürgető államfő nem hagyott kétséget afelől, hogy mit gondol: „Gáza palesztin föld, és mindig a palesztinoké lesz. (...) A háborús bűnös Netanjahut a gázai mészárosként fogják bíróság elé állítani, ahogyan korábban a szerb Milosevicset is: népirtásért, emberiesség elleni bűncselekményekért és háborús bűnökért felel majd a hágai törvényszéken.”