Az Egyesült Államok bűnüldöző szervei még tavasszal szereztek tudomást a tervről, amelynek leleplezésére a kábítószerellenes hatóság egyik informátora találkozót szervezett az indiai megbízó és egy magát bérgyilkosnak kiadó kormányügynök között. A manhattani bíróság előtt most megvádolt indiai Nikhil Gupta 100 ezer dollárt ígért a merénylet elkövetéséért, majd a bérgyilkosnak hitt ügynököt részletes információval látta el Pannun New York-i lakhelyével és a merénylet tervezett időpontjával kapcsolatban. A 15 ezer dolláros előleg mellé azt az utasítást adta, hogy a gyilkosságra ne a két ország kormányfőinek találkozója idején kerüljön sor.
Az ügy kínosan egybevág a Hardeep Singh Nijjar kanadai szikh állampolgár ellen júniusban elkövetett vancouveri merénylettel, amelyről Justin Trudeau kanadai miniszterelnök kijelentette, hogy „komolyan felmerült" az indiai kormány közreműködésének gyanúja, majd diplomaták visszahívásával válaszolt az incidensre. A mostani vádemeléshez az amerikai nyomozók csatolták az előlegként átadott készpénzről készült felvételt is, valamint rögzítették Gupta szavait, miszerint „számos további célpontjuk van” - áll a The New York Times beszámolójában.
A két eset alapján a nyomozókban az észak-amerikai kontinensen élő szikh politikai szereplők elleni nagyobb összeesküvés képe kezd kirajzolódni. A jogász végzettségű Pannun a „Szikhek Az Igazságért” nevű amerikai illetőségű civil mozgalom vezetője, amelynek célja, hogy az északnyugat-indiai Pandzsáb tartomány népszavazás útján elszakadjon Indiától és így Kallisztán néven önálló szikh állam jöhessen létre. A lap munkatársainak szerdán sikerült telefonon elérnie Pannunt, aki azt mondta, hogy a Gupta elleni vádemelést egyben az indiai kormányfő, Narendra Modi elleni vádemelésnek tekinti. „A meggyilkolásomra szőtt összeesküvés ötlete bizonyára az indiai kormánytól származik” – fogalmazott. Guptát június 30-án Csehországban tartóztatták le, s a hatályos kölcsönös kiadatási egyezmény alapján adták át az amerikai hatóságoknak. Az 52 éves Gupta, ha elítélik, akár húsz év börtönbüntetésre is számíthat.
A merényletterv ügye azért is kényes téma, mert keresztülhúzhatja Biden elnök külpolitikai törekvéseit az érintett régióban. Az amerikai kormány feltett szándéka, hogy India minél szorosabbra fűzze viszonyát az USA által vezetett Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szervezetével, amelynek nem titkolt célja a kínai befolyásszerzés megfékezése és a BRICS-csoport ellensúlyozása a térségben.
Az AP hírügynökség megszólaltatta a térséggel foglalkozó Wilson Center’s South Asia Institute igazgatóját, aki elmondta, India fontos stratégiai partnere az Egyesült Államoknak a Kínával folytatott nagyhatalmi játszmában. Rendes esetben egy amerikai állampolgár ellen egy külföldi kormány által szervezett merénylet gyanúja azonnal mélypontra juttatná az USA és az érintett ország diplomáciai kapcsolatát, de ez a helyzet más. Amíg a választók vagy a kongresszus felől nem nehezedik nyomás a Fehér Házra, a magas szintű egyeztetés fennmarad az USA és India kormánya között – fogalmazott.