A felbocsátás két sikertelennek ítélt kísérlete után a múlt héten már sikerrel járt, és a Chollima-1 nevű új hordozórakéta, amely egy misztikus repülő lóról kapta a nevét, a állítólag tökéletesen működik. Azt azonban, hogy valóban észak-koreai műhold került-e az űrbe, vagy csak egy annak álcázott szerkezet, egyelőre szakértők sem tudják minden kétséget kizáróan megállapítani. A hivatalos phenjani propaganda szerint az ország vezetője, Kim Dzsong Un a Guam szigetén lévő amerikai katonai támaszpontokról készült képeket böngészte.
Kim Dzsong Un eleinte azt közölte, hazája megnyitotta "az űrhatalom új korszakát". Miniszterelnöke, Kim Tok-hun még azt is hangsúlyozta, hogy a műhold Észak-Korea hadseregét a világ legjobbikává teszi. Kim később azt állította, a műhold fellövése és pályára állítása „jogos önvédelem” hazája részéről. A manőverrel azonban Phenjan ismét megsértette azokat az ENSZ-határozatokat, amelyek tiltják az országnak az interkontinentális ballisztikus rakéták indítását. Az űrrakéták technológiája aligha különbözik ettől.
Az állítólag sikeres műhold fellövésének hátterében Oroszország állhat. Moszkva ugyan az ENSZ Biztonsági Tanácsában korábban támogatta a büntetőintézkedéseket, ám az ukrajnai háború nyomán jelentősen csökkentek a lőszerei, s minden jel készletét Észak-Koreának köszönhetően töltötte fel. Cserébe Moszkva látta el Észak-Koreát az új technológiával. Vlagyimir Putyin orosz elnök még szeptemberi, Kim Dzsong Unnal folytatott találkozóján azt közölte, Moszkva segí Észak-Koreának műholdak építésében. Phenjan ezért elhalasztotta az októberre tervezett indítás időpontját, hogy időt nyerjen az orosz technológia felhasználására. Mindeközben orosz katonai hajók nagy mennyiségű rakományt szállítva közlekedtek Észak-Korea felé. Ez pedig arra enged következtetni, hogy a Putyin és Kim között született alku valóban életbe is lépett.
Bár bizonyíték nincs tehát arra, hogy a műhold valóban működik, a fejlemények így is súlyos következményekkel járhatnak, hiszen ezzel Phenjan hivatalosan is megkezdte az űrversenyt a Koreai-félszigeten, emlékeztet a Die Presse. A versenyben Dél-Korea sem akar lemaradni. Szöul azt tervezi, a következő napokban a kaliforniai Vandenberg légibázisról saját kémszatellitet indít Észak-Korea megfigyelésére. Szöul korábban ezt a feladatot az Egyesült Államokra bízta.
Phenjan erre felmondta a Szöullal kötött ötéves megállapodást, amely a katonai konfliktus kockázatát hivatott csökkenteni. Észak-Korea ugyanakkor bejelentette, hogy "fegyveres erőket és korszerű katonai felszerelést fog állomásoztatni a határ menti területeken".
Dél-Korea válaszul felfüggesztette a határ menti repüléstilalmi megállapodást, és bejelentette, a demarkációs vonal megfigyelésére szolgáló repüléseket újraindítják.