;

NATO;Svédország;Törökország;NATO-csatlakozás;

Recep Tayyip Erdogan török elnök és Hakan Fidan, Törökország külügyminisztere

- Egy török külügyi illetékes szerint még az év vége előtt NATO-taggá válhat Svédország

Hakan Fidan külügyminiszter ugyancsak arról beszélt, hogy keményen dolgozik a skandináv ország csatlakozásán.

Hakan Fidan török ​​külügyminiszter kedden azt mondta NATO-partnereinek, hogy keményen dolgozik Svédország NATO-ratifikációján, amelyet jelenleg a török ​​parlamentben vitatnak meg – írja a Reuters.

A lap szerint eközben egy névtelenül nyilatkozó török külügyi illetékes úgy vélekedett, a skandináv ország még az év vége előtt csatlakozhat a katonai szövetséghez.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a török törvényhozás elnöke korábban közölte, hogy a török parlament külügyi bizottsága rendes ügymenetben fogja megtárgyalni Svédország kérelmét. Fuat Oktay mindezt azzal magyarázta, hogy az ankarai vezetés számára nem olyan sürgető az ügy, mint néhány ország számára, így Törökország nem siet. „Svédország NATO-tagsága csak egyike a napirenden lévő, ratifikálásra váró nemzetközi megállapodásoknak (...) majd megvitatjuk, amikor eljön az ideje” – jelentette ki.

A magyar kabinet korábban a hírek szerint azért nem vitte az Országgyűlés elé a svéd NATO-csatlakozás kérdést, hogy Törökország ne maradjon egyedül, de fideszes politikai körökben később már egy 2019-es kisfilm keltett felhördülést, amely azt mutatja be, Orbán Viktor miniszterelnök hogyan számolta fel a demokratikus intézményrendszert az akkor még csak kilenc éve tartó kormányzása alatt. Emiatt Szijjártó Péter többször is figyelmeztette a stockholmi vezetést.

Novák Katalin november elején arról beszélt, teljes mértékben támogatja Svédország csatlakozását a NATO-hoz, szerinte a skandináv ország erősítené az észak-atlanti szövetséget, és több érv szól a tagsága mellett, mint ellene. Újságírói kérdésre megerősítette, Orbán Viktoral lezajlott megbeszélésükön a miniszterelnök biztosította róla, hogy nem Magyarország lesz az utolsó, amely ratifikálni fogja Svédország NATO-tagságát. A magyar parlamentben azonban még mindig nincs napirenden a svéd csatlakozásról történő szavazás.

Az hétfőn derült ki, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök december 18-án várhatóan Budapestre utazik a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére, mely az augusztus 20-án megkezdett budapesti tanácskozás folytatása lesz. A látogatás másik programja Orbán Viktor sajtófőnöke szerint a magyar-török diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója lesz, amelyet a két ország a december 18-án kezdődő, egy éven át tartó magyar-török kulturális évaddal ünnepel.

A bajorországi Augsburg városában tartóztatták le az erdélyi város elöljáróját, aki ellen szombaton nemzetközi elfogató parancsot adott ki a román rendőrség.