;

Országgyűlés;Tuzson Bence;Varga Judit;szuverenitásvédelmi törvény;

- Varga Judit szerint látható, hogy a Fidesz szuverenitásvédelmi törvénye rendkívül fontos, hiszen áll miatta a bál

Az Európai Parlamenttől a progresszív, liberális médián át egészen az Európa Tanács emberi jogi biztosáig tiltakoznak – büszkélkedett az egykori igazságügyi miniszter.

Magyarország sorsáról csakis a magyar emberek dönthetnek, az ország szuverenitásának védelme kiemelt jelentőségű – szögezte le Varga Judit az Országgyűlés rendkívüli keddi ülésén, a szuverenitásvédelmi törvénycsomagról szóló vitában.

Az előterjesztőként felszólaló fideszes képviselő „természetes magyar reflexként” beszélt arról, Magyarország nem engedheti, hogy bárki korlátozza a függetlenségét és szuverenitását, nemcsak a józan ész, a történelmi tapasztalatok miatt, hanem azért, mert azt nem engedi az alaptörvény.

Szerinte évek óta ismertek a nyilvánosság előtt is a befolyásszerzési kísérletek Magyarországon, a 2022-es kampányban külföldről akarták befolyásolni az országgyűlési választásokat, ezt igazolta az egységes baloldal támogatásait feltáró nemzetbiztonsági vizsgálat is. Maga az egységes ellenzék miniszterelnök-jelöltje is úgy nyilatkozott, hogy a kampány során több millió amerikai dollár érkezett hozzájuk az Egyesült Államokból – mondta, és úgy összegzett,

a baloldali politikusok a törvényeket kijátszva külföldi szervezetektől pénzt fogadtak el és ezeket a forrásokat felhasználva akartak hatalomra kerülni, ki tudja, milyen ígéretekért cserébe.

A magyar szabályozás jelenleg is tiltja, hogy pártok külföldi támogatást fogadjanak el, de 2022 tavaszán ezt az egységes ellenzék azzal kerülte meg, hogy politikai tevékenységet végző civil szervezetein és gazdasági társaságokon keresztül használta fel a külföldről érkező összegeket – jelentette ki. Sérül azzal az ország szuverenitása – folytatta –, ha a hatalom olyan szervezetek kezébe kerül, amelyek függőségi viszonyban állnak valamely külföldi hatalommal, szervezettel, ezért szükséges a jelenlegi szabályozás szigorítása.

Varga Judit azt mondta, a törvényjavaslatok alapján kiterjesztik a pártokra vonatkozó szabályozást a civil szervezetekre, egyesületekre, így nem fogadhatnak el külföldi támogatást az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választási kampányában. Közölte, hogy

a büntető törvénykönyvben új tényállás lesz a választói akarat tiltott befolyásolása, valamint tiltani fogják a választói akarat befolyásolása érdekében külföldről érkezett támogatás felhasználását.

Szerinte az előterjesztés becsukja a kiskaput a trükközés előtt, és következménye lesz annak, ha valaki külföldi pénzt használ fel a kampányban.

Azt is közölte, hogy az alkotmányos önazonosság védelme érdekében független szervként létrejön a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Varga Judit szerint onnan is lehet tudni, hogy a téma rendkívül fontos, mert úgy látszik,

„Brüsszelben és Washingtonban megint sikerült eltalálni egy ideget”.

Az Európai Parlamenttől a progresszív, liberális médián át egészen az Európa Tanács emberi jogi biztosáig már „áll a bál”, és tiltakoznak a törvényjavaslat ellen – közölte.

Európai Egyesült Államoktól tart Tuzson Bence

Tuzson Bence igazságügyi miniszter arról beszélt, hogy napi szinten éri támadás a szuverenitást, és ez ellen védekezni kell. A tárcavezető szerint a szuverenitásunk megőrzése talán az egyik legfontosabb feladattá vált Magyarországon, és a kormány által kezdeményezett, most tárgyalt alaptörvény-módosítás, valamint a törvénymódosítás sorsfordító jelentőségű, hiszen „a legutóbbi választásokat követően már bebizonyosodott, hogy bizonyos nemzetközi erők arra törekszenek, hogy beavatkozzanak a magyar választások eredményébe”, és ezzel befolyást szerezzenek Magyarországon.

Tuzson Bence kijelentette, nagyon erős az a törekvés, hogy a magyarok kezéből kivegyék az önrendelkezés jogát, és Európa egy olyan birodalommá váljon, ahol a nemzetállamok helyébe egy Európai Egyesült Államok lép.

Azt is mondta, figyelemmel kell lenni a magyar emberek véleményére is, ezért indított a kormány nemzeti konzultációt. Magyarország a magyar embereké, a választásoknak a magyar emberek akaratát kell leképezniük – jelentette ki.

Tuzson szerint

másfajta támadások is érik Magyarországot, mert a világ konfliktusokkal telivé vált, jelentősen megváltozott a biztonsági környezet, erre a kormánynak, az Országgyűlésnek reagálnia kell, ezért vezetnek be újításokat a honvédséggel kapcsolatban.

Tuzson szerint másfajta támadások is érik Magyarországot, mert a világ konfliktusokkal telivé vált, jelentősen megváltozott a biztonsági környezet, erre a kormánynak, az Országgyűlésnek reagálnia kell, ezért a honvédséggel kapcsolatban is újításokat vezetnek be. Emellett az elmúlt időszak változásai miatt meg kell erősíteni a digitalizációt, ezzel a magyarok élete könnyebbé válhat.

A javaslat tehát meghatározza a magyar szuverenitás védelmének új elemeit, lehetőséget ad egy új hivatal létrehozására, valamint megerősíti a magyar emberek biztonságát. A cél az, hogy Magyarország szabad ország maradhasson, amely képes reagálni a digitális kor kihívásaira is – összegzett az igazságügyi miniszter.

Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője múlt kedden, egy hetet késve nyújtotta be a javaslatot, amely – mint arról lapunk is beszámolt – három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekménynek nyilvánítja, ha egy párt „tiltott külföldi támogatást” vagy „e tilalom kijátszása érdekében a tiltott külföldi támogatás eredetét leplező megállapodásból származó vagyoni előnyt” fogad el. Emellett felállít egy új államigazgatási szervet, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amely „az alkotmányos önazonosság védelme érdekében” elemző, értékelő, javaslattevő és vizsgálati tevékenységet folytat.

A jogszabálytervezet egyébként már a benyújtása előtt világhírűvé vált, a The Guardian például arról írt, a terv félelmet kelt Magyarországon az ellenzék, a civil szervezetek és a média körében, és a jogszabály nem szól másról, mint a megmaradó kritikus hangok elhallgattatásáról, a hatalom megerősítéséről. Az Európa-ügyi miniszterek tanácskozásán volt, aki aggályait hangoztatta a tervezet miatt.

Hétfőn Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa figyelmeztetett arra, hogy jelentős kockázatot jelent az emberi jogokra nézve a javaslat, és felszólította a magyar parlamentet, utasítsa el a törvénycsomag-tervezetet.

A kiszivárgott iratban az egészségügyi ellátórendszerben tapasztalható „humánerőforrás-krízis” kérdése is előkerül.