egészségügy;kórházi fertőzések;

Illusztráció

- Kórházi fertőzések: egy belső dokumentum szerint Pintér Sándor is tudja, hogy nagy a baj, hiába állít mást a Belügyinisztérium

A kiszivárgott iratban az egészségügyi ellátórendszerben tapasztalható „humánerőforrás-krízis” kérdése is előkerül.

Bár az egészségügyért felelős Belügyminisztérium vezető tisztségviselői az elmúlt időszakban olyan kijelentéseket tettek a kórházi fertőzésekkel kapcsolatban, amelyek szerint Magyarország még jól is teljesít ezen a téren európai viszonylatban, valójában tisztában vannak azzal, hogy nagy a baj – derül ki a Direkt36 birtokába került belső minisztériumi dokumentumból, az erről szóló cikk a Telexen jelent meg.

Ebben a többi között az áll, hogy

az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések gyakorisága egyre nő és „kedvezőtlen tendenciát jelez”, az egészségügyi ellátórendszerben pedig „humánerőforrás krízis” tapasztalható.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által összeállított dokumentum tartalmaz egy helyzetjelentést, és szerepelnek benne intézkedési javaslatok is. A terveket ismeri és támogatja a dokumentumot augusztus 28-án aláíró Pintér Sándor belügyminiszer is.

Többet kell tesztelni, hiába romolhatnak emiatt a statisztikák

„Az adatok országos monitorozása nem megoldott. Egy ilyen országos adatbázis objektív képet biztosítana az infekciókontroll intézményi és országos szintjéről” – áll a dokumentumban, mely szerint az évenkénti, intézményi szinten történő önértékelés segítségével azonosíthatók lennének a fejlesztést igénylő területek és nyomon követhető lenne a fejlődés.

A kiszivárgott irat a legfontosabb teendők közé sorolja, hogy az egészségügyi vezetők segítsék az infekciókontroll-programot, illetve a szakemberek gyűjtsék és elemezzék az antibiotikumfogyasztási adatokat. A szerzők kiemelték a mikrobiológiai mintavételek számának növelését is, ezekből derül ki ugyanis, ha valaki kórházi fertőzést kapott el.

„Az ellátottak érdeke a minél nagyobb számú mintavételezés, még abban az esetben is, ha ez nagy számban növeli a fertőzések számát és ezzel rontja a hazai statisztikát”

– olvasható az iratban. A szerzők hangsúlyozzák, hogy fontos lenne a szakemberhiány feloldása, az infekciókontroll és antibiotikum alkalmazásával kapcsolatos oktatás megerősítése és az elsajátított ismeretek ellenőrzése. A kórházi takarítás minőségének javítása érdekében pedig elengedhetetlen a takarítók betanítása, rendszeres képzése és ellenőrzése.

Sokat még nem költenének

A feladatokat meghatározó rész bevezetőjében az áll, hogy egyelőre nem szándékoznak sok pénzt fordítani a problémák megoldására. Elsősorban azokra a rövid távon megvalósítható feladatokra koncentrálnak, amelyek jelentősebb ráfordítás nélkül megvalósíthatók, és amelyek figyelembe veszik az egészségügyi ellátórendszer jelenlegi adottságait,

például a „humánerőforrás krízisét”, vagy az egyágyas kórtermek hiánya miatti izolációs problémákat.

A dokumentum szerint például

  • frissítenék a fertőzések megelőzéséről szóló útmutatásokat,

  • több figyelmet fordítanának a betegelégedettség mérésére,

  • a kórházi dolgozók kézhigiénés tevékenységének ellenőrzésére,

  • valamint az antibiotikumok felelős használatának ellenőrzésére új jelentőrendszert és adatbázist hoznának létre, hogy segítsék a multirezisztens kórokozó típusú kórházi fertőzések visszaszorítását.

A meghatározott feladatok az OKFŐ és az NNGYK kalkulációja szerint összesen egyelőre 60 millió forintba kerülnek.

Nemrég a Direkt36 elemzést készített arról, hogy országos viszonylatban miként alakul a kórházakban a fertőzések gyakorisága. Kiderült, hogy vannak kórházak, amelyek több fertőzéstípus tekintetében is kifejezetten rosszul állnak a többséghez képest. Erről ide kattintva olvashatnak bővebben.

Tíz járat közlekedik majd a két ország között, a menetidő a határrendészeti vizsgálatokkal együtt nagyjából másfél óra lesz.