;

Fidesz;felmérés;népszavazás;Huxit;

- VSquare: A Fidesz a színfalak mögött már elkezdte felmérni, hogyan viszonyulnak a párttagok Magyarország kilépéshez az Európai Unióból

A tényfeltáró portál kissé kétséges információja szerint 2024-ben akár népszavazás is jöhet, ha az Európai Unió továbbra sem folyósít pénzt az uniós helyreállítási alapból a magyarországi jogállamisági hiányosságok és a burjánzó korrupció miatt.

Hétfőn Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hivatali idejének egyik politikailag legkényesebb útjára indult. A magyar miniszterelnökkel, Orbán Viktorral Budapesten folytatott találkozóján próbálja majd elkerülni a következő, december közepén tartandó uniós csúcstalálkozó fiaskóját – írja a Die Presse.

Az osztrák lap emlékeztet, hogy az Orbán-kormány három fontos, hosszú távú következményekkel járó döntést blokkol, amelyekről az állam- és kormányfők ezen a brüsszeli csúcstalálkozón döntenek majd. Ezek a következőek: a csatlakozási tárgyalások megkezdése Ukrajnával, másrészt az EU költségvetésének 66 milliárd euróval történő növelése 2027-ig bezárólag, harmadrészt pedig az európai államok által az ukrán hadseregnek nyújtott katonai segélyek állandó finanszírozása. Orbán Viktor mindhárom kérdésben a vétó adu ászával rendelkezik, és semmi sem utal arra, hogy hajlandó lenne engedni. Ellenkezőleg: a kabinet az elmúlt héten országos plakáthullámmal támadta az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent, valamint nemzeti konzultációt indított.

A színfalak mögött azonban Orbán Viktor a régóta húzódó vita kiélezését tervezi az EU többi részével. A Die Presse idézi a VSquare tényfeltáró portál cikkét, amely fideszes forrásra hivatkozva arról számol be, hogy a közelmúltban titkos párton belüli közvélemény-kutatásokat végeztek, hogy teszteljék a következő forgatókönyv elfogadottságát: népszavazás a 2024. június 9-i európai és önkormányzati választások napján Magyarország kilépéséről az EU-ból, amennyiben az Európai Unió továbbra sem folyósít pénzt az uniós helyreállítási alapból a magyarországi jogállamisági hiányosságok és a burjánzó korrupció miatt.

Orbán Viktor és tanácsadói ezzel a fenyegetéssel elsősorban a Fidesz-szavazók kemény magját akarták motiválni, hogy az említett választásokon részt vegyenek, és nyomást gyakoroljanak az Európai Bizottságra is. A Magyarország állítólagosan kedvező gazdasági helyzetéről szóló intenzív kormánypropaganda ellenére a dolgok rosszul állnak. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben 9,6 százalékos volt az infláció. Csak Csehországban volt hasonlóan magas, 9,5 százalék, míg a 27 ország átlaga 3,6 százalék volt. Több mint egy éve nincs gazdasági növekedés sem, a magyar bruttó hazai termék negyedévről negyedévre zsugorodik, ami még az EU többi részének vérszegény GDP-fejlődését is viszonylag jó színben tünteti fel – emlékeztet a Die Presse.

Ezen az sem változtat, hogy Magyarország kormánya tárt karokkal veti magát az EU szinte minden geopolitikai riválisának a karjaiba, hogy beruházási megállapodásokat kössön. Orbán Viktor és külügyminisztere, Szijjártó Péter Kreml iránti lojalitása közismert. Miközben az Európai Unió Ukrajna lerohanása óta nagy erőfeszítéseket tesz, hogy elzárkózzon az orosz energiaforrásoktól, Szijjártó Péter – mutat rá az osztrák lap – aki alig három hónappal Ukrajna lerohanása előtt Szergej Lavrov kollégájától az orosz érdekek előmozdításáért kapott Barátság érdemrendet, egyik energiapolitikai projektet jelenti be orosz részvétellel (és finanszírozással) a másik után.

Azonban a felek aggodalmukat fejezték ki a ma szabadon bocsátandó túsz- és fogolylistákkal kapcsolatban. A katari miniszterelnök szerint legalább 40 olyan nőt és gyermeket kell felkutatni, akiket valójában nem a Hamász tart fogva.