;

plakát;

A legnagyobb verseny a Modiano cég fémtáblájáért zajlott

- A Hét mesterlövész, a Csillagok háborúja és az Alien filmek plakátjaival is jelentkezett a Falra fel!

Plakátok, a kor tanúi. 

A Hét mesterlövész, a Csillagok háborúja vagy az Alien filmek plakátjaival is találkozhattak a csütörtökön, a Múzeum Antikvárium szervezésében tizedszer rendezett Falra fel! plakátaukción a KÉK Kortárs Építészeti Központban.

Villámgyorsan zajlottak a licitek, így néhány másodperc alatt dőlt el, ki lesz egy-egy értékesebb darab tulajdonosa. A legnagyobb verseny az egykor cigarettapapírt- és hüvelyt gyártó Modiano cég fémtábla plakátjáért zajlott. A kiemelt érdeklődés zzal magyarázható, hogy a cég a kor legjobb reklámgrafikusait alkalmazta plakátjainak elkészítésre. Az újságolvasó szigorú öregurat ábrázoló plakát végül kétszázhatvanezer forintért kelt el. Ezzel szemben a szintén régi időket megidéző Gundel étterem plakátja, a világhírű grafikus az „I Love NY” logó alkotójaként ismert Milton Glaser által készített mű viszont nem váltott ki különösebb érdeklődést.

Több plakát is felidézte a XX.század első felének hangulatát, mint például az 1920-as évekből származó „Herz Szalámi Világhirű” felirattal ellátott zománctábla. 

A szocialista korszak is megjelent az „Éljen Május 1.”, illetve „Egységgel a békéért a háborús uszítók ellen” feliratú propaganda plakátok képében.

A második világháború idejéből származó ukrán nyelvű „Adjátok kézről kézre” szórólap szomorúan aktuálisnak bizonyult: felhívást intéznek a Szovjetunió oldalán harcoló ukránoknak, hogy álljanak át a németek oldalára, mert a szovjetek nem érdemlik meg az ukrán nép által hozott áldozatokat.

Egyes árverésre bocsátott plakátok emberi sorsokat is rejtettek magukban. A Gallé Tibor Festőiskolája kiállítási plakátja például olyan eseményt hirdet, ami végül nem valósult meg. Gallé Tibor festőművésznek ugyanis az 1930-as években az volt a terve, hogy kibérel az Adrián egy vitorlást, azt festőállványokkal berendezve művészteleppé alakítja át, és tájfestő tanulóknak tart majd ott nyári táborokat. A második világháború előszele meghiúsította a tábor megszervezését. Egy másik érdekes darabja volt az aukciónak Swierkiewicz Róbert Arc vagy Álarc című képeslap terve, ami a Mail Art művészeti mozgalom egyik darabja. A Mail Art, magyarra fordítva postai művészet a világ művészei közti kapcsolat megerősítésére szolgált. A mozgalom keretében az alkotók művészeti alkotásokat küldtek egymásnak képeslap formájában, és a hozzájuk érkezett küldeményeket átalakítva küldték tovább.

A popkultúra ikonikus filmjeinek plakátjait is árverezték, mint a Terminátor második része, a Harcosok klubja, A nyolcadik utas a halál című sci-fi vagy az Alien filmek plakátjai. A kiemelkedően értékes darabok, mint Csillagok háborújának 1977-es filmplakátja ötszázötvenezer forintot ért valakinek, míg a Játszd újra Sam! Woody Allen-film plakátjának száznegyvenezer forintért lett az egyik licitálóé. Azok a plakátok, amelyekre nem érkeztek licitek, a Múzeum Antikváriumban továbbra is megvásárolhatóak.

Infó

Falra fel!

Jubileumi, 10. plakátaukció

KÉK - Kortárs Építészeti Központ

november 23.

Ma kezdődik az afrikai kontinens legjelentősebb mozgóképes eseménye, amelyen Reisz Gábor Magyarázat mindenre című művét is vetítik. Rémi Bonhomme művészeti igazgatót Zoomon értük utol.