Geert Wilders;Hollandia;koalíciós tárgyalások;

- Elkezdődtek a koalíciós tárgyalások Hollandiában, de nem lesz könnyű dolga a szélsőjobboldali pártvezérnek

Egyelőre nagy kérdés, mi lesz a végkifejlet.

A pártvezetők parlamenti találkozójával megkezdődtek pénteken Hollandiában a kormányalakítási tárgyalások.

A szerdán tartott parlamenti választáson a Geert Wilders vezette iszlamofób, szélsőjobboldali, migrációellenes és euroszkeptikus Szabadságpárt (PVV) győzött, ami a nem hivatalos végeredmény szerint a szavazatok legkevesebb 25 százalékát szerezte meg. A párt ezek alapján a 150 képviselői helyből 37-et mondhat magáénak. A Frans Timmersmans korábbi európai uniós biztos által vezetett pártszövetség, a Zöld Baloldal és a Munkapárt formációja a második helyen végzett 25 mandátummal. Mark Rutte ügyvivő miniszterelnök pártja, a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) a harmadik helyre szorult, mandátumainak száma a jelenlegi 34-ről 24-re csökken. Pieter Omtzigt kereszténydemokrata politikus frissen alakult pártja, az Új Társadalmi Szerződés (NSC) 20 mandátumot kaphat a holland parlament alsóházában.

A holland választási tanács december 1-jén teszi közzé a hivatalos végeredményt, december 5-én pedig lemond a régi parlament, és az új képviselők december 6-án leteszik esküjüket. A holland pártoknak most meg kell vizsgálniuk, képesek-e többségi koalíciót alakítani. A pártok vezetőit pénteken Vera Bergkamp, a parlament alsóházának elnöke fogadta. 

A tárgyalások célja, hogy egy különleges megbízottat nevezzenek ki, aki elindítja az egyeztetéseket annak felmérésére, hogy mely pártok alkothatnak lehetséges többségi kormányformációt.

A koalíciós lehetőségeket vizsgáló különleges megbízott a hivatalos és végleges választási eredmények ismeretében jelentést nyújt be az alsóháznak, majd parlamenti vita következik. Erre a vitára az új parlament december 6-i beiktatása után a lehető leghamarabb kerül sor, de a holland törvények nem szabnak időhatárt kormányalakításra.

Bár a választást meggyőző többséggel nyerte meg Geert Wilders pártja, a Peroxid Kapitány ragadványnéven is ismert politikusnak nem lesz egyszerű kormányt alakítania, erről itt írtunk korábban.

A miniszterelnök viszonya szemlátomást nagyon jó a keresztényüldözésben jeleskedő azeri elnökkel, de a sztálini NKVD-ben karriert építő exelnök emlékművét is megkoszorúzta.