Megpróbálja megszervezni a Gáza legnagyobb kórházában, a gázavárosi Al-Sifában maradt betegek és az ott dolgozók sürgős evakuálását más, az övezetben található egészségügyi intézményekbe az Egészségügyi Világszervezet (WHO), mely ismételten tűzszünetre szólított fel – írja a BBC.
A szervezet a kórházat „halálzónának” nevezte, hozzátéve, hogy az épületegyüttes bejáratánál találtak egy tömegsírt, melyben 80 ember maradványai voltak. A helyszínen lövöldözésre utaló jelekre figyeltek fel.
Az Al-Sifa igazgatója szerint 300 kritikus állapotú beteg maradt az intézményben. A BBC-nek egy, a helyszínen tartózkodó újságíró azt mondta, jelenleg kevés orvos, illetve a mozgásképtelen betegek vannak az épületben. A hírek szerint
szombaton több száz ember, köztük néhány beteg hagyta el az al-Sifát, miután az izraeli hadsereg (IDF) erre utasította őket. Az IDF ugyanakkor cáfolta, hogy elrendelte volna az evakuálást.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet eközben bejelentette, hogy egyik munkatársának egy családtagja meghalt, egy másik pedig megsebesült az al-Sifából 137 embert evakuáló konvoj elleni támadásban. Az MSF nem pontosította a lövések forrását.
A WHO az MTI szerint ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a kórházban „kétségbeejtő” a helyzet a víz, az áram, a gyógyszerek, az élelmiszer és az orvosi felszerelés hiánya miatt. A szervezet úgy tudja,
a komplexumban szombaton még mindig 25 ápoló és 291 beteg volt, köztük 32 kritikus állapotban lévő csecsemő, 22 dialízisre szoruló és két intenzív osztályon kezelt beteg.
A sérültek közül sokan súlyos fertőzésben szenvednek az antibiotikumhiány és a rossz higiéniai körülmények miatt.
Az izraeli hadsereg szerint a kórházban – ahol szerda reggel razziát tartott – egy alagúthálózatban kialakított Hamász-búvóhely található. Az iszlamista mozgalom ezt tagadta.
Cáfolja a harcok szüneteltetéséről szóló híreket a Fehér Ház
A Fehér Ház szombaton közölte, továbbra is dolgozik azon, hogy Izrael és a Hamász között egyezség szülessen a túszok kiszabadításáról és a harcok szüneteltetéséről, de még nem sikerült megállapodni. Adrienne Watson, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője ezzel cáfolta a Washington Post arról szóló értesülését, hogy a harcoló felek között létrejött egy olyan megállapodás, amely a túszok szabadon bocsátását írja elő a harcok ötnapos szüneteléséért cserébe.
Palesztinok százai menekülnek a gázavárosi al-Sifa kórházból, Izraelben a Hamász-túszok hozzátartozói tüntettekA The Guardian azt írja, éjszaka Gáza középső és déli része is az izraeli légi bombázások célpontja volt, melyek során legkevesebb 15 ember életét vesztette. A WAFA palesztin hírügynökség szerint tizenhárman egy, a Nuseirat menekülttábor elleni támadásban vesztették életüket.
Egyre délebbre húzódnak a harcok, Izrael amerikai nyomásra napi két kamionnyi üzemanyagot enged be Gázai övezetbeA Gázai övezet elleni megtorló bombázások azóta szüntelenül folynak, hogy a Hamász október 7-én példátlan méretű és erőszakú támadást hajtott végre izraeli területen, 1200 embert, többségében civileket ölt meg, és más fegyveres csoportokkal együtt mintegy 240 embert rabolt el az izraeli hatóságok szerint.
A Hamász ellenőrzése alatt álló palesztin egészségügyi minisztérium szerint az izraeli csapások legalább 12 ezer palesztin civilt öltek meg, köztük ötezer gyermeket.
Ciszjordániában, az Izrael által 1967 óta megszállt területen is nagy a feszültség, ahol a palesztin egészségügyi tárca szerint október 7-e óta mintegy kétszáz palesztint öltek meg izraeli telepesek és katonák.
Joe Biden Gáza és Ciszjordánia újraegyesítésére szólított fel
Joe Biden amerikai elnök eközben Ciszjordánia és a Gázai övezet jövőbeni újraegyesítését szorgalmazta egy „megújult Palesztin Hatóság” keretében, és szankciókkal fenyegette meg a ciszjordániai palesztinokra támadó „szélsőséges” telepeseket.
„A Gázai övezetet és Ciszjordániát egységes kormányzati struktúra alatt kellene újraegyesíteni, végső soron egy újjáélesztett Palesztin Hatóság alatt”, miután a Hamászt kiszorították az általa 2007 óta irányított palesztin területről a jelenlegi izraeli katonai műveletet követően – írta az amerikai elnök a The Washington Postban közzétett véleménycikkében.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy sajtótájékoztatón azt válaszolta, hogy „a Palesztin Hatóság jelenlegi formájában nem képes felelősséget vállalni Gázáért”. „Nem lehet olyan civil hatóságunk Gázában, amely támogatja, bátorítja, finanszírozza és tanítja a terrorizmust" – tette hozzá. (MTI)