Már két, Izraelben túszul ejtett személy holttestét találták meg az izraeli erők a legnagyobb gázai kórház, a gázavárosi Al-Sifa épületeinek átvizsgálása során – írja a BBC.
Egyikük egy 65 éves nő, Judit Weiss, akit a Beeri kibucból, otthonából hurcoltak el, és a férjét az izraeli külügyminisztérium szerint meggyilkolták a Hamász terroristái. Az épületben a meggyilkolt túsz környezetében katonai felszerelések és fegyverek is voltak.
Később a hadsereg közölte, hogy egy katona, a 19 éves Noa Marciano holtteste is előkerült egy, „a Sifa Kórház melletti épületből”.
Mindketten a több mint 200 túsz között voltak, akiket a Hamász az október 7-i, rajtaütésszerű támadása során ejtettek foglyul.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök eközben a CBS Evening News-nak nyilatkozva közölte, „erős jelek” mutatkoznak arra, hogy izraeli túszokat tartottak fogva az Al-Sifa épületeiben.
„Ez volt az egyik oka annak, hogy behatoltunk”
– jelentette ki, hozzátéve, akkor már nem voltak túszok a kórházban, amikor a csapataik megjelentek az intézményben.
A korábbi izraeli közléssel kapcsolatban, miszerint további információk birtokában vannak a túszokról, Netanjahu annyit mondott, „minél kevesebbet beszélek erről, annál jobb”.
Izrael mellett már az Egyesült Államok is azt állítja, hogy a Hamász parancsnoki bázist épített ki az Al-Sifa Kórház alatt, ezt azonban a palesztin iszlamista terrorszervezet következetesen tagadja.
Behatolt Gáza legnagyobb kórházába az izraeli hadseregSzámos földalatti építményt felszámoltak
Az izraeli hadsereg (IDF) a korábban Twitter néven ismert X-en fotókat és videókat is közzétett, melyeken állításuk szerint azok az alagutak láthatóak, melyeket a Hamász használt a gázai kórházak alatt.
Daniel Hagari, az IDF szóvivője az MTI szerint bejelentette, hogy az elmúlt napokban megtaláltak két földalatti építményt, ahol a Hamász magas rangú parancsnokai tartózkodtak. Az egyikben Ahmed Ahandur, az északi brigád parancsnoka és Ajman Sziam, a rakétaegységek vezetője volt. Egy másik földalatti bunkerben a Hamász gázai övezetbeli miniszterelnöke, Esszam Al-Daálisz és az Iszmaíl Hanijéhez, a Hamász politikai vezetőjéhez közeli Ruhi Mostaha tartózkodott. Hagari szerint a Hamász megpróbálja eltitkolni a bunkereket ért támadás következményeit, de biztosan kijelenthető, hogy az építmények nagyon súlyos károkat szenvedtek.
Dél felé tart a Hamász elleni izraeli offenzívaA déli térségekre is kiterjesztik az offenzívát
Mint arról lapunk is beszámolt, az izraeli légierő csütörtökre virradóra röplapokat szórt le négy, Hán Júnisztól keletre fekvő városra, menekülésre szólítva fel Bani Suhajla, Kuzaa, Abaszan és al-Karara lakosságát, előrevetítve, hogy a Hamász elleni háborúját hamarosan kiterjeszti a Gázai övezet eddig biztonságosnak mondott déli térségeire is. A röplapon arra figyelmeztették a lakosságot, hogy bárki, aki fegyveresek vagy azok állásai közelében tartózkodik, veszélybe sodorja az életét. A déli Hán Júnisz városba az elmúlt hetekben tízezrek menekültek a tengerparti palesztin enklávé északi részéből, és az ENSZ menedékhelyein és családi otthonokban zsúfolódtak össze.
Herci Halevi vezérkari főnök később közölte, hogy a hadsereg „meglehetősen közel áll az ellenséges katonai rendszer megsemmisítéséhez a Gázai övezet északi részén”.
„A hadsereg folytatja hadműveleteit a Gázai övezetben, és amennyiben tőlünk függ, egyik területen a másik után megöli a parancsnokokat, megöli a harcosokat és tönkreteszi az infrastruktúrát”
– tette hozzá a Gázában harcoló katonákkal folytatott beszélgetésen.
Joáv Galant védelmi miniszter kijelentette, a biztonságiak azon dolgoznak, hogy a Gázai övezet környékének bizonyos izraeli lakosai 2024 elején visszatérhessenek otthonaikba. „Akik nem tudnak visszatérni otthonukba, továbbra is teljes segélyezést kapnak a kormánytól. Az északi lakosok iránti elkötelezettségünk éppen olyan, mint a déliek iránti” – hangsúlyozta a védelmi miniszter a libanoni határ mellől is evakuált izraeliekre utalva.
Galant közölte, hogy reményei szerint január elsejétől az övezettől négy és hét kilométer közötti távolságra lévő néhány izraeli településen az élet visszakerülhet a normális kerékvágásba.
Leálltak a segélyszállítmányok
Az ENSZ palesztinokat segítő szervezete (UNRWA) arra hívta fel a figyelmet, hogy már nem tud segélyeket szállítani a Gázai övezetbe a rafahi átkelőn keresztül. Közleményük szerint az üzemanyaghiány miatt leállt a kommunikációs hálózat, emiatt pedig lehetetlenné vált a szállítmányok irányítása és koordinálása.
Az izraeli hadsereg eddig megtagadta a Gázába irányuló üzemanyag-bevitelt, mondván, hogy a Hamász katonai célokra használhatja fel. A héten először egy kis, az ENSZ járműveinek szükséges mennyiséget engedélyeztek, de már ez is elfogyott.
Izrael lebombázta a Hamász vezetőjének egyik házátHamász-központ volt az al-Sifa kórházban