Olaf Scholz német kancellár szombaton bejelentette, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta befagyasztott kapcsolatokat újra felvéve tárgyalni akar Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. – Beszélni fogok vele – jelentette ki Scholz Nuthetalban, a városházán rendezett tanácskozáson. Hozzáfűzte, hogy még nem egyeztetett időpontot, és nem várja, hogy a tárgyalás bármiféle megállapodással végződhet.
Scholz és Putyin legutóbb tavaly december 2-án beszélt egymással telefonon. A német kancellár ismételten jelezte, hogy alapvetően kész a tárgyalásra, de az orosz elnöknek is lépéseket kell tennie ez ügyben.
A kancellár Nuthetalban arra figyelmeztetett, hogy a világnak nem kellene túlbecsülnie Németország befolyását. Elődjét, a szociáldemokrata Helmut Schmidtet idézte, aki annak idején arról beszélt, hogy Németország egy középhatalom, és jó lenne, ha nem tekintenénk magunkat nagyobbnak, mint amekkorák valójában vagyunk.
Orbán Viktor nemrég, 2023 október 17-én az EU-tagországok vezetői közül másodikként, a NATO-tagországok vezetői közül elsőként személyesen is találkozott Vlagyimir Putyinnal az Egy övezet, egy út pekingi csúcstalálkozóján. Ennek a tárgyalásnak a lehetőségéről először a Népszava Online írt a magyar sajtóban.
Orbán Viktor nemrég, 2023 október 17-én az EU-tagországok vezetői közül másodikként, a NATO-tagországok vezetői közül elsőként személyesen is találkozott Vlagyimir Putyinnal a az Egy út, egy övezet pekingi csúcstalálkozóján. Ennek a tárgyalásnak a lehetőségéről először a Népszava Online írt a magyar sajtóban.
Havasi Bertalan hallgat, pedig csak arra voltunk kíváncsiak, hajlandó lenne-e Orbán Viktor a személyes találkozóra Vlagyimir PutyinnalA magyar kormányfő állítólag előre szólt az EU vezetésének, hogy mi fog történni, a kétoldalú találkozót pedig nem is a magyar fél kezdeményezte.
Hiába hallgatták el és tagadták, csak találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin Orbán Viktor a háború szó helyett a „katonai művelet” kifejezést használta, hogy tetsszen Vlagyimir PutyinnakAmi az izraeli-palesztin háborút illeti, a német kancellár a kétállami megoldást támogatta a közel-keleti konfliktus megoldásával kapcsolatban. – Kell hogy legyen kilátás Izrael mint állam és egy palesztin állam békés egymás mellett élésére - fogalmazott hozzátéve, hogy ez Izrael jól felfogott érdeke is. Reményének adott hangot, hogy a a Gázai övezetet uraló Hamász legyőzése növeli a két állam békés egymás mellett élésének esélyét. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Németország elutasítja a zsidó telepek építését Ciszjordániában, és elítélte, hogy a telepesek támadásai megszaporodtak a palesztinok ellen Hamász Izrael elleni október 7-i terrortámadása óta.
Olaf Scholz nem sokkal később közleményt adott ki, amelyben beszámolt arról, hogy telefonon beszélt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, és kijelentette neki: azonnal javítani kell a Gázai övezet civiljeinek humanitárius helyzetén. Egy humanitárius tűzszünet jelentősen növelné ennek esélyét - tette hozzá.