;

nyomozás;Kósa Lajos;Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség;

- Nyomozást kérvényeztek Kósa Lajos ellen, kiskorú veszélyeztetésének gyanúja miatt vizsgálódik a rendőrség

Sebestyén Júlia ügye és a magyar korcsolyasport botránya gyűrűzött idáig.

Kiskorú veszélyeztetésének bűntette vagy bűnsegédi bűnrészessége vagy annak bűnpártolása vétségének megállapítása miatt kérvényeztek nyomozást a fideszes Kósa Lajossal, mint a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) elnökével szemben - derül ki egy, a 24.hu birtokába jutott dokumentumból.

A feljelentő azt kéri, hogy Kósa Lajos mellett Váradi Orsolyával, a sportszervezet ügyvezetőjével, és Bodó Barbarával, a szövetség etikai és fegyelmi bizottsága elnökével szemben is indítson nyomozást a hatóság, a benyújtott több tucat, szerinte bizonyító erejű dokumentum alapján.

A BRFK a lap megkeresésére arról tájékoztatott, hogy

a nyomozás kiskorú veszélyeztetésének gyanúja miatt folyamatban van, amelyet a BRFK Nyomozó Főosztálya folytat. Gyanúsítotti kihallgatás nem történt.

A lap megjegyzi, hogy kiskorú veszélyeztetése esetén a btk szerint 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, bűnsegédi bűnrészesség, illetve bűnpártolás vétsége esetén pedig 1-től 2 évig terjedő szabadságvesztés járhat. Kósa Lajosnak országgyűlési képviselőként persze mentelmi joga van, ennek felfüggesztéséről az Országgyűlés dönthet kétharmados többséggel.

Az ügy a MOKSZ berkeiben lassan egy éve húzódó botrány folytatása. Lapunk is megírta, hogy a BRFK október 31-én kiskorú veszélyeztetése bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen, miután a MOKSZ Elsőfokú Etikai és Fegyelmi Bizottsága (EFB) megszüntette a fegyelmi eljárást Sebestyén Júlia ügyében, egyúttal a szervezet bejelentést tett a gyermekvédelmi hatóságnál és a rendőrségnél az ügy kivizsgálása céljából.

A Kósa Lajos elnökölte MOKSZ berkeiben január óta áll a bál a hazai műkorcsolyasportban uralkodó egészen abszurd állapotok miatt. A korábbi Európa-bajnok Sebestyén Júliára és az örmény-orosz szakmai vezetőkre, Vardanjan Gurgen szakági sportigazgatóra és feleségére, Ipakjan Jeranjak szövetségi kapitányra korábban több szülői panasz is érkezett amiatt, hogy az általuk kialakított rendszerben a mindennapok része lett a megfélemlítés és a megalázás, ami a magyar tehetségek fejlődését nem teszi lehetővé, s a magyar válogatott tagjai és edzőik tudásának fejlesztése helyett sportolókat importálnak - főleg oroszokat. Sebestyén Júlia egyesületét, a Sebestyén KSE-t a tarthatatlan állapotok miatt már az összes kiemelt magyar versenyzője elhagyta.

Sebestyén Júlia esetében a szülők legtöbbször rángatásról, erős szorításról, markolásról, karmolásról, egy-egy elcsattant pofonról, megszégyenítő kivételezésről, sértegetésről, betegen versenyeztetésről, megalázásról, elhanyagolásról számoltak be. A korábbi Európa-bajnok korcsolyázó mindezt tagadja, az a tény viszont, hogy sorra elhagyták a versenyzői, nem épp az ő igazságát látszik alátámasztani. A történteket hosszú hónapokon keresztül megpróbálták agyonhallgatni a MOKSZ vezetői, majd május 3-án, pontosan egy nappal a fegyelmi eljárás május 4-i megindítása előtt átírták a fegyelmi szabályzatukat oly módon, hogy az addig hároméves elévülési időt egy évre csökkentették. Október közepén pedig erre hivatkozva meg is szüntették az eljárást Sebestyén Júlia ellen.

UPDATE

Lapszemlénk megjelenése után a MOKSZ érintett vezetői, Kósa Lajos, Váradi Orsolya és Bodó Barbara közleményt kaptunk, amely valótlanságnak, képtelenségnek és Magyar Országos Korcsolyázó Szövetséget és személyüket súlyosan sértőnek nevezi a cikkben foglalt állításokat. „A cikkben említett vélelmezett gyermekbántalmazási ügyekben – a vonatkozó gyermekvédelmi jogszabályok szerint eljárva – az ügy kivizsgálására jogosult és illetékes gyermekvédelmi hatóságnál és a rendőrségnél mi magunk kezdeményeztünk eljárást azért, mert a tényállást csak a rendőrség és a gyámhatóság tudja teljeskörűen felderíteni. A becsületünket sértő állítások miatt rágalmazás és hamis vád kapcsán az elkövetők ellen eljárást kezdeményezünk” – hangzik a közlemény.

Az összecsapások következtében mintegy 30 rendőr megsérült, körülbelül ugyanennyi szurkoló is.