Az MVM vezérigazgatói tisztségét 2021-től tavaly novemberig betöltő Czepek Gábor, aki, igazgatósági elnöki tisztségét megőrizve, azóta az Innovációs és Technológiai Minisztériumból egyidejűleg alakult energiaügyi tárca közigazgatási államtitkára is, tavaly az állami energiacég vezérigazgatójaként ötmilliós havi alapfizetése mellé további, közel 11 milliós prémiumot kapott – tájékoztatta lapunkat Tóth Bertalan.
Az MSZP frakcióvezetője október közepén fordult közérdekű adatigényléssel az állami energiacéghez, azt tudakolta: az MVM vezérigazgatója tavaly és idén mekkora alapbérben, egyéb rendszeres juttatásban, jutalomban és prémiumban részesült. Az MVM néhány nappal ezelőtti válaszában hivatkozott a vezetők honlapjukon közzétett fizetési listáira. Eszerint Czepek Gábor tavaly távoztáig vezérigazgatóként havi 5 milliós alapbérben, elnökként pedig további 750 ezer forint tiszteletdíjban részesült.
Az ellenzéki politikusnak írt MVM-levél tanúsága szerint „a 2022. évi teljesítményösztönző feladatok 97,8 százalékos teljesülése alapján a 2022. január 1-november 30. közötti időszakra a vezérigazgató éves alapbére összegének 17,9 százalékát” is megkapta. A havi fizetésből kiindulva ez 10,74 millió forint. A vezérigazgató kapott választható béren kívüli juttatást és önkéntes pénztári támogatást, illetve a munkakörhöz kapcsolódóan személygépjármű és informatikai eszközök használatát is biztosították a számára. Jutalom a vezérigazgatói poszt után sem tavaly, sem idén nem járt – tették hozzá. Az ezek szerint majdnem teljes egészében végrehajtott, teljesítményösztönző feladatok mibenlétét, valamint az ezen alapuló juttatás kiszámítási módját nem részletezték. A közzétett listák szerint, míg a vezérigazgatói tisztséget idén január vége óta betöltő Mátrai Károly Tamás alapbére 5 millió forint maradt, Czepek Gábor elnöki tiszteletdíja havi másfélmillióra emelkedett.
A tavalyi „céges ámokfutás” után „egészen elképesztő” az ötmilliós havi alapbéren felül kifizetett, közel 11 milliós prémium
– fogalmazott az ügy kapcsán lapunknak Tóth Bertalan. Az MVM ugyanis tavaly köztudomásúlag csak úgy kerülhette el a veszteséget, hogy mindannyiunk közös pénzéből - az orbáni inflációt is növelő pluszadókból - több mint 500 milliárd forint állami támogatást kapott – szögezte le.
Az MVM működését ezen kívül is rengeteg, jogos kritika érte, például az összeomló és sokszor elérhetetlen ügyfélszolgálat, az érthetetlen és igazságtalan elszámolás, a gyakorta alaptalanul magas számlák, vagy akár az idősotthonokkal és egészségügyi intézményekkel szemben megfogalmazott irreális és etikátlan fizetési követelések kapcsán – fogalmazott a honatya. Utóbbi kapcsán például az Iványi Gábor nevével fémjelzett Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnek postázott kikapcsolási felszólításra utalva. A politikus azt is felemlítette, hogy míg a gázszámlákon a „megtakarítást” máig 1020 forintos piaci árra vetítik, a tőzsdei szint hónapok óta 120-150 forint.
Bár tavaly az emberek letekerték a fűtést, nehogy kicsússzanak a fideszes kormány által kedvezményesnek hazudott keretből, az MVM igazságtalan és diszkriminatív gyakorlata miatt sokan mégis csillagászati gázszámlákat kaptak – vélekedett a szocialista képviselő. Nem normális, hogy ilyen közszolgáltatásokért cserébe az MVM vezérigazgatójának milliós fizetés mellett még több mint tízmilliós prémium is járt – szögezte le Tóth Bertalan.
Félezer milliárdba fájt a rezsicsökkentésFenyegetőzni kezdett az MVM, hogy kikapcsolja a gázt és az áramot Iványi Gábor intézményeibenKözel ezermilliárd forint állami támogatást kapott az MVM idén az állami „rezsicsökkentés fenntartására”