csőd;Dél-Korea;Iváncsa;akkumulátorgyár;

- Még mindig nem fizettek ki minden magyar beszállítót a dél-koreai akkugyár iváncsai építkezésén

A csődeljárásban összesen csaknem 8,9 milliárd forint hiteligénnyel jelentkezett be több mint 60 cég, ennek a kisebb része lehet a magyar alvállalkozók követelése.

Röpködnek a milliárdok a dél-koreai SK-csoport akkumulátorgyárai körül: a komáromi üzem már ontja a nyereséget, Iváncsán a 700 milliárd forintból – több mint 80 milliárdos magyar állami támogatással – tető alá hozott monstrumban pedig mostanában indul a termelés. Az építkezésen közreműködő több tucat magyar cég nem is érti, hogy az egyik koreai alvállalkozó, a The Duct Építőipari Szolgáltató Kft. miért nem fizette ki maradéktalanul őket, miért nem jutottak eddig hozzá néhány tíz- illetve százmilliós nagyságrendű követeléseikhez – írja a 24.hu.

Mivel a The Duct csődvédelmet kért még a nyáron, és ezzel 180 napos fizetési haladékhoz jutott, februárig nem is kérhetik tőle a számlák kifizetését.

A portál úgy tudja,

a csődeljárásban összesen közel 8,9 milliárd forint hiteligénnyel jelentkezett be több mint 60 cég, aminek a kisebb része lehet a magyar alvállalkozók követelése. Ám úgy tűnik, a magyar alvállalkozóknak sok közük nem lesz a megoldáshoz, mivel Dél-Koreában kellene megegyezni az adósságrendezésről.

A portál szerint a The Duct azt vezette elő az októberben megtartott hitelezői egyeztetésen, hogy a bejelentett hitelezői igényeket „lényegesen meghaladó” követelése van a szintén koreai SK-csoporttal szemben. Erről hónapok óta tárgyalnak, de most a tárgyalások „kedvező fordulatot vettek”, és elérték, hogy az SK legkésőbb 2023. novemberében rendezze a tartozását.

Ha ez megvalósul, helyreállhat a The Duct fizetőképessége, és rendezni tudja az összes tartozását, amelyet a csődeljárásban elismert, illetve a vagyonfelügyelő nyilvántartásba vett. Ehhez annyit kért a hitelezőktől, hogy járuljanak hozzá a csődmoratórium meghosszabbításához.

Csak bő 1,5 milliárd forint az elismert követelés

Májusban még azt állította az SK a hvg.hu-nak, hogy csak egy jelentéktelen összeget tartott vissza, amely nem is fedezné az említett követelést. A hitelezők listáján elég nagynak tűnik a nézetkülönbség, az SK ecoengineering Co. Ltd. Magyarországi Fióktelepe összesen 6,8 milliárd forintot követel (ennek a jogosságát a The Duct vitatja), ugyanakkor a The Duct június 30-ával lezárt mérlegében 2,1 milliárd forint követelést tüntetett fel.

A hitelezők serege egyébként igen tarka, mosonmagyaróvári fémszerelvénybolt éppúgy szerepel rajta, mint hulladékos társaság vagy koreai óriáscég.

Az összesen 8,885 milliárd forint hitelezői igényből azonban csak bő 1,5 milliárd forint az elismert követelés, vagyis az, amit jogosnak tart a The Duct. A tartozás nagyobb része, 7,33 milliárd forint a vitatott igény, ezeknek a gazdái dél-koreai cégek, a már említett SK, illetve a The Duct saját tulajdonosa, a Doboz Co. Ltd. 539 millió forintos követeléssel.

A magyar alvállalkozóknak nem osztottak lapot

A 24.hu forrása szerint úgy tűnt, az egyeztetésen az SK és a csődvédelembe menekült The Duct „pingpongozott” a hitelezők feje felett. Elmondása szerint az SK a The Ducttól reorganizációs tervet kért, ami arra is kitér, hogy az elvégzett munkával hogyan számol el. Ebben a vitában a magyar alvállalkozóknak nem osztottak lapot, és meglehet, a csődegyezség további menetébe sem lesz sok beleszólásuk. Úgy tudják, hogy részben követelésvásárlás révén az SK, illetve koreai cégek többségbe kerültek, egyetértésük nélkül tehát nem hozható össze hitelezői egyezség, illetve a fizetési moratórium meghosszabbítása, amit a The Duct szorgalmaz. Decemberben egyeztetnek újra, akkor derülhet ki, mire jutottak egymással a koreai üzletfelek, és az is, hogy közelebb kerültek-e a pénzükhöz a magyar alvállalkozók.

A Dräger Medical Magyarország Kft. nettó 3,6 millió forint egységáras ajánlatával nyert. Más jelentkező nem is volt.