Magyar Honvédség;közbeszerzés;lélegeztetőgép;

- Kiderült, mennyiért vesz lélegeztetőgépeket a Magyar Honvédség, miközben csaknem 17 ezer évi egymilliárdért porosodik egy raktárban

A Dräger Medical Magyarország Kft. nettó 3,6 millió forint egységáras ajánlatával nyert. Más jelentkező nem is volt.

Megvan a győztese annak a közbeszerzési eljárásnak, melyet a Magyar Honvédség október 3-i ajánlattételi határidővel írt ki lélegeztetőgépek vásárlására – írja az rtl.hu.

A Dräger Medical Magyarország Kft. nettó 3,6 millió forint egységáras ajánlatával nyert, más jelentkező nem is volt. A megbízást

nettó 40 millió forint értékű keretszerződésként írták ki, ennek terhére vásárolhatnak majd a gépekből a telepített kórházi képességek támogatására.

Hogy pontosan milyen típusokról van szó, az a közbeszerzési dokumentációból nem derült ki.

Szeptember végén Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet arra, hogy lélegeztetőgépekre írt ki közbeszerzést a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja, miközben – mint azt lapunk is megírta – elvileg csaknem 17 ezer porosodik egy raktárban. A Szalay-Bobrovniczky Kristóf vezette Honvédelmi Minisztérium Sajtóosztálya az RTL Híradó ezzel kapcsolatos megkeresésére közölte, „a magyar katonaegészségügy a NATO-szabványnak megfelelő eszközöket tervez beszerezni, amelyek markánsan különböznek a civil ellátási rendszerben használt eszközöktől, és amelyek jellegüknél fogva hatékonyan képesek támogatni a műveletekben történő sérültellátást.”

Korábban a Transparency International közel kétéves pereskedéssel derítette ki, hogy a kormány egyetlenegy darabot sem adott el a koronavírus-járvány alatt 300 milliárd forintból megvásárolt, közel 17 ezer darab lélegeztetőgép közül. Az egyébként hamar világossá vált, hogy teljesen feleslegesen vett ilyen nagy számban lélegeztetőgépeket a kormány, furcsa körülmények között, erről itt írtunk bővebben.

Azt ugyancsak az RTL Híradó tudta meg, hogy a korábban a Rogán Antal által kidolgozott, államilag támogatott nemzeti lakáslottóról elhíresült cégé az a raktár, ahol a lélegeztetőgépek jelenleg is hatalmas polcokon vesztegelnek. A raktározás évente nettó 780 millió forintba, azaz áfával együtt közel egymilliárd forintba kerül.

Az állami támogatások elmaradása miatt 250–300 millió forintos tartozást halmozott fel az Országos Roma Önkormányzat. A Belügyminisztérium ezen kívül több mint 1 milliárd forint megfizetését is követeli.