Írásbeli kérdését feljelentéséként értékeltem, azt elbírálás céljából a BRFK II. Kerületi Rendőrkapitányságának küldtem meg – válaszolta Polt Péter legfőbb ügyész Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselőnek, aki az iránt érdeklődött írásos kérdésében, hogy Polt szerint jogilag rendben van, hogy az állami Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a New York Timesban az Orbán család érdekeltségét is hirdeti. A kérdés és a válasz az ügyészségi portálon olvasható.
Az ellenzéki politikus a 444 október közepén megjelent „Olyan turisztikai reklámcikket jelentetett meg az állami MTÜ a New York Timesban, amiben az Orbán család érdekeltségét is hirdetik” című írására hivatkozott. A portál közlése szerint a cikk bevezetője „a magyar főváros gazdag örökségét és stíluskavalkádját” kínálja az érdeklődőknek, a barokk várpalotától és a modern kulturális központtól kezdve a Michelin-csillagos éttermeken át a pazar termálfürdőkig.
A cikk ezután először a következő látnivalókra és potenciális turistacélpontokra hívja fel az amerikai fizető közönség figyelmét: Halászbástya, Magyar Zene Háza, Várhegy, Operaház, a Párisi Udvarban létrehozott szálloda és a MÜPA. Az írásban megszólaltatták Merker Dávidot, a városi sétákra szakosodott Hosszúlépés, járunk? alapítóját és Zoboki Gábor építészt, a MÜPA tervezőjét is. Ezután jönnek az ajánlott éttermek:
Stand25 bisztró, Onyx Műhely, Flava Kitchen. Utóbbi az Orbán Viktor veje, Tiborcz István tulajdonában lévő BDPST érdekeltsége. A Budapest gasztronómiájáról szóló részben hosszan nyilatkozik Langó Tamás, a BDPST Group „executive sommelier”-je.
A BDPST csoport egyik cégének, a BDPST Konceptnek Orbán Viktor legidősebb lánya, Ráhel az ügyvezetője. Orbán Ráhel a színfalak mögött évek óta alapvető befolyással van a reklámcikket fizető MTÜ tevékenységére. – Ezt korábban maga Guller Zoltán, a szervezet vezetője is elismerte – áll a 444 írásában.
Vadai Ágnes mindezek alapján kijelentette: „Ez az eljárás a közpénzek szándékosan, céltól eltérő módon, jogellenes formában és törvénysértően történt felhasználásával megalapozottan felveti bűncselekmények jogtalan haszonszerzés céljából, vagyoni hátrányt okozva és hivatalos személyként a vagyonkezelési kötelezettség megsértésével való elkövetésének gyanúját.” Az ellenzéki politikus állításának alátámasztására egyrészt idézte az alaptörvény, az ügyészségről, valamint a büntetőeljárásról szóló törvény ide vonatkozó passzusait.
Az MTÜ 2,3 milliárd forint közpénzt kapott egy dokumentumfilmre, amelynek se híre, se hamva, a rendőrség szerint még a gyanúja sem áll fenn bűncselekménynekOrbán Viktor veje kaszálta a legnagyobbat a turizmus-fejlesztési pénzekből