;

rendőrség;közpénz;feljelentés;hanyag kezelés;indoklás;hűtlen kezelés gyanúja;MTÜ;

Guller Zoltán

- Az MTÜ 2,3 milliárd forint közpénzt kapott egy dokumentumfilmre, amelynek se híre, se hamva, a rendőrség szerint még a gyanúja sem áll fenn bűncselekménynek

Ez az összeg nagyobb mint a Hadik Andrásról készült jelmezes magyar történelmi nagyjátékfilm költségvetése.

A rendőrség szerint még csak a gyanúja sem áll fenn bűncselekménynek abban az ügyben, amely során a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) 2,3 milliárd forint közpénzt kapott egy dokumentumfilm elkészítésére, illetve az ehhez kapcsolódó könyv kiadására és rendezvények szervezésére – írja a 444 kiemelve, hogy a teljesítés határideje 2019. december 31. volt.

A portál egészen 2018. március 3-ig megy vissza a történetben, amikor is a  „Itthon vagy!” című műsorában Guller Zoltán, az MTÜ akkori vezérigazgatója elárulta, hogy az akkoriban tervezett új országimázskampány kidolgozásába többek között a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel is besegít. Bár – jegyzik meg – akkor már régóta nyílt titok volt, hogy Orbán Ráhel – aki a a svájci École Hoteliere Lausanne magániskola egyik Executive MBA osztályának hallgatójaként szerzett felsőfokú turisztikai ismereteket, kurzus jelenleg 65 ezer frankba, 27 millió forintba kerül – a magyar turisztika igazi erős embere, erről addig nyíltan senki sem beszélt.

Alig négy hónappal Guller Zoltán nyilatkozata után, 2018 nyarán a Miniszterelnöki Kabinetiroda meg is kötött egy szerződést az emlegetett új imázskampány részeként. Ennek értelmében 2,3 milliárd forintot utaltak át az MTÜ-nek a Kárpát-medence értékeit bemutató kreatív dokumentumfilm elkészítésére, illetve az ehhez kapcsolódó könyv kiadására és rendezvények szervezésére. A teljesítés határideje 2019. december 31. volt.

Ez a  2,3 milliárd forint több, mint nagyobb mint a Hadik Andrásról készült jelmezes magyar történelmi nagyjátékfilm végül költségvetése, amely megállt kétmilliárd forintnál.

A kifejezetten a nyilvánosságnak szánt, reklámfilm nyomára 2021 őszétől Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is megpróbált rábukkanni. Először az MTÜ-nél próbálkozott, de ők – ahelyett, hogy egyszerűen megmutatták volna az elkészült alkotást, és ezzel lezárták volna az ügyet – először 45 napot kértek a járvány elleni védekezésre hivatkozva, majd ennek letelte után egymondatos levélben közölték, hogy „a kért adatok tekintetében nem minősülnek adatközlőnek”. Hadházy Ákos ezután a filmet megrendelő Miniszterelnökséghez fordult, de nem kapott választ.

A képviselő végül 2022 szeptemberében feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen hűtlen kezelés és hanyag kezelés gyanúja miatt. Erre érkezett meg most a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály gazdaságvédelmi osztályának reagálása. 

A válaszban Mikó Attila őrnagy általános jelleggel leszögezi, hogy gyanú alapján akkor lehet nyomozást indítani, ha a rendőrségnek olyan adatai vannak, amelyek alapján „nagyobb valószínűséggel következtethetnek a bűncselekmény elkövetésére mint annak meg nem történtére”.

Ezek után tényként sorolja fel a következőket:

  • Az MTÜ pénzt kapott a Miniszterelnöki Kabinetirodától a filmre, az ahhoz kapcsolódó könyv elkészítésére és kapcsolódó rendezvényekre.

  • Az elkészült produktummal kapcsolatban „semmilyen tájékoztatáshoz nem lehet hozzáférni”.

  • A film, a könyv és a kapcsolódó rendezvény „egyetlen médiumban sem jelent meg”.

Majd ebből azt a következtetést vonja le, hogy mindez

„bűncselekmény gyanúját nem alapozza meg”.

A hitetlenkedők kedvéért meg is mutatják az eredeti dokumentum vonatkozó részét a cikkben.

A propagandaportál főszerkesztője elnézést kért az oroszpárti Georg Spöttle videója miatt, amin Aleppó orosz bombázását állították be úgy, mintha az ukránok műve lett volna Donbászban.